chtěl uznat profesuru

Soud zamítl stížnost fyzika Ošťádala na prezidenta Zemana

Téma:

Ústavní soud (ÚS) dnes zamítl stížnost fyzika Ivana Ošťádala na prezidenta Zemana.Ten nesouhlasil s rozhodnutím Nejvyššího správního soudu a Městského soudu v Praze, které zamítly žalobu na nečinnost prezidenta Miloše Zemana. U Ústavního soudu však dnes také nepochodil.

Ošťádal poukazoval na údajnou nečinnost prezidenta Miloše Zemana při zamítnutí profesury. Zeman však podle ÚS nezůstal v kauze profesora Ošťádala nečinný. Svůj záměr nejmenovat ho prý vyjádřil v dopisu tehdejší ministryni školství Kateřině Valachové.

 

K Ošťádalovi měl Zeman výhrady kvůli jeho údajným někdejším kontaktům s komunistickou Státní bezpečností. Městský soud i Nejvyšší správní soud považovaly tento dopis z ledna 2016 za jasnou formu rozhodnutí.

 

Podle Ivana Ošťádala a univerzity ale prezident Zeman tímto dopisem pouze informoval ministryni o tom, že Ošťádala neplánuje jmenovat profesorem. Nejvyšší správní soud v březnu zamítl kasační stížnost Ošťádala a Univerzity Karlovy kvůli údajné nečinnosti prezidenta, jejich druhé stížnosti ale vyhověl.

 

 

Pražskému městskému soudu tak nařídil, aby celou žalobu, kterou původně označil za opožděnou, zvážil ještě jednou. Společně s Ošťádalem Zeman nejmenoval další dva navržené kandidáty, ředitele Národní galerie Jiřího Fajta a Jana Eichlera z Vysoké školy ekonomické.

kik,TV Nova TN.cz