Matlach a Fargaš

Trest kvůli Kramnému! Znalce odsoudili za posudek v jeho prospěch

Vítězslav Boch
Vítězslav Boch, Lucie Cochlarová
Aktualizováno 12.9. 2019 22:05

Dva soudní znalci, jejichž posudek vyzníval ve prospěch Petra Kramného, obžalovaného a později odsouzeného za dvojnásobnou vraždu manželky a dcery v Egyptě ve čtvrtek stanuli před Okresním soudem v Ostravě. Za křivou výpověď a nepravdivý znalecký posudek Igoru Fargašovi a Radku Matlachovi soudce udělil trest vězení s odkladem na dva roky a také zákaz činnosti na pět let.

Jednání Okresního soudu v Ostravě začalo ve čtvrtek v půl deváté ráno. A rozhodnutí bylo velmi rychlé. Matlach a Fargaš dostali trest vězení na jeden rok s odkladem na dva roky, tedy s dvouletou podmínkou. Mají také zákaz činnosti na pět let.

 

Matlach a Fargaš stáli před soudem už ve středu. To proběhly závěrečné řeči. "Soud dnes dokončil dokazování tím, že nevyslechl ani jednoho svědka, nenechal vypracovat ani jeden posudek či ad hoc vyjádření a veškeré návrhy na doplnění dokazování zcela zamítl," komentoval průběh středečního stání Václav Peričevič, místopředseda spolku Šalamoun, který vystupuje ve věci Petra Kramného ve prospěch odsouzeného.

 

Znalci v případu Petra Kramného vypracovali posudek, který rozporoval závěry znalců Ústavu soudního lékařství v Ostravě, podle kterých měl být příčinou smrti elektrický proud. Matlach a Fargaš viděli příčinu úmrtí v otravě. Revizní posudek zpracovaný znalci z Českých Budějovic ale potvrdil závěry ostravských znalců.

 

Spolek Šalamoun získal po vynesení rozsudku, kterým soudkyně Renata Gilová poslala Kramného na 28 let do vězení, nové posudky zpochybňující původní závěry znalců obžaloby. Tím, že nové posudky jsou v souladu s jejich závěry, se u soudu hájil také Matlach.

 

 

 

Podle Peričeviče během soudního líčení s Matlachem a Fargašem nevznikl žádný nový posudek, který by jejich práci hodnotil. Zároveň nevypovídali žádní svědci. Jiný posudek by již vznikal velmi komplikovaně, materiál odebraný při pitvě obou zemřelých byl totiž Ústavem soudního lékařství v Ostravě zničen. Lhůta, po kterou jej musel ústav uchovávat, totiž již uplynula.

 

Před soud by se měla vrátit i samotná kauza Kramný. Už před více než rokem si Kramný podal žádost o obnovu řízení. Argumentoval právě mimo jiné novými posudky. Zatím se ale v jeho případu řešila pouze údajná podjatost soudkyně Gilové, která má o jeho žádosti znovu rozhodovat.

 

Více o předchozím jednání soudu s Matlachem a Fargašem v reportáži:

TN.cz