prezident u soudu

Soud usvědčil Zemana ze lži. Za jeho výrok se musí omluvit stát

Miloš Zeman u soudu
Zdroj: Profimedia
Ilustrační obrázek
Téma:

Bývalý poradce Miloše Zemana Zdeněk Šarapatka uspěl u soudu se svou žalobou na stát. Nelíbil se mu Zemanův výrok, že byl vyhozen z úřadu vlády pro neschopnost. Soud dal Šarapatkovi za pravdu, místo Zemana se má ale omluvit ministerstvo financí. Rozsudek je zatím nepravomocný.

Jednání se uskutečnilo u Obvodního soudu pro Prahu 1 v pátek dopoledne. Zdeněk Šarapatka žádal omluvu za prezidentův výrok, že jej Zeman před lety vyhodil z místa premiérova poradce pro neschopnost.

 

Bývalý poradce Miloše Zeman argumentoval, že výpověď podal sám, navíc s písemným odůvodněním, že z Úřadu vlády odchází kvůli "ztrátě důvěry v čestnost, statečnost, pravdomluvnost a otevřený postoj premiéra k tzv. kauze Olovo".

 

A nyní mu dal soud za pravdu. "Miloš Zeman byl právě soudně usvědčen ze lži," napsal na svůj twitterový účet. "Soudkyně JUDr. Stamidisová označila jeho výrok za nepravdivý. Verdikt je průlomový. Pravda vítězí!" uvedl oslavně.

 

 

Protože nelze žalovat přímo prezidenta, Šarapatka zažaloval Kancelář prezidenta. I to soud odmítl a úředník tak musel žalobu upravit. Zažaloval tedy stát a protistranou bylo ministerstvo financí. Právní zástupce zatím neuvedl, jestli se proti rozsudku odvolá.

 

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček předpokládá, že se ministerstvo odvolá. "Pana prezidenta se spor netýká, nebyl účastníkem sporu a nejedná se o jeho omluvu. Rozsudek není pravomocný, předpokládáme, že se ministerstvo financí odvolá," sdělil Ovčáček ČTK v textové zprávě.

 

Aféra Olovo byl politický skandál, který vypukl v květnu roku 2000. Mezi poradci Miloše Zemana, který tehdy zastával funkci premiéra, vznikl spis, který měl zdiskreditovat političku Petru Buzkovou. Spis měl mít název PB, což jsou jednak iniciály Buzkové a také chemická značka olova. Spis měl obsahovat pomluvy, že se Buzková živila prostitucí a týrala svoji dceru.

 

 


Šarapatka pak na policii v kauze vypovídal a uvedl i jméno autora. Za spisem Olovo měl stát Vratislav Šíma. Policie nakonec kauzu Olovo uzavřela s tím, že autorem spisu je poradce Šíma. Před soud se ale nepostavil, jeho čin podle vyjádření pražského státního zastupitelství nebyl společensky nebezpečný.

 

Prezident byl před soudem před několika lety také kvůli pomluvě, že novinář Ferdinand Peroutka napsal oslavný článek "Hitler je gentleman". Ten měl být otištěn "vlevo dole" v časopise Přítomnost v březnu 1938. To se neprokázalo a soud nařídil Zemanovi, aby se omluvil Peroutkově rodině, která ho žalovala.

mj TN.cz