Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

moderní otrokářství

Soud v Británii poslal za mříže dva Čechy! Z lidí si dělali otroky

Petr Makula
Zdroj: Profimedia
Mario Makula a jeho otec Petr
Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 1.8. 2019 15:07

Britský soud poslal ve středu do vězení dva Čechy - otce a syna. Do Británie měli lákat cizince, kterým nabízeli lepší život. Později z nich však udělali své otroky. Případem se policie zabývala od loňského roku. Otec stráví osm a půl roku za mřížemi, jeho syn o čtyři roky méně.

Petra Makulu (48) a jeho syna Maria (26) ve středu poslal britský soud v Canterbury do vězení za obchodování s lidmi. Petr dostal osm a půl roku, Mario čtyři a půl roku. Oba pocházejí z České republiky.

 

Otrokářství měli muži začít provozovat v roce 2007. Do Velké Británie lákali Čechy a Slováky s příslibem lepšího života, dobré práce a mzdy. Petr si založil agenturu Kladrom, která měla za úkol najímat lidi pro práci v továrně, uvedl deník The Sun.

 

Jejich zaměstnanci bydleli v domě, který neměl v koupelně ani kohoutky. Mzdu jim nevypláceli celou. Převážnou část si vzali a utratili za sebe a svou rodinu. Muži byli nuceni pracovat v továrně i několik hodin. Jeden bývalý zaměstnanec měl prý pracovat 36 hodin v kuse a celý měsíc bez volna.

 

 

Britská policie zahájila vyšetřování otce a syna v loňském roce. Na otrokářství upozornil jejich bývalý zaměstnanec. Poté byli muži zatčeni a obviněni z obchodování s lidmi a z moderního otrokářství. 

 

"Petr a Mario se netajili tím, že žijí bohatý život. Zveřejňovali své fotografie na sociálních sítích a vychvalovali se výnosy ze svých zločinů," uvedl pro deník The Sun detektiv James Derham. 

 

Podívejte se na záběry ze zatčení Petra Makuly a jeho syna:

TN.cz