Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

volby 2017

Soud vyhověl stížnosti na volby. Budou se přepočítávat hlasy

Sčítání hlasů
Zdroj: Profimedia

Nejvyšší správní soud (NSS) si vyžádal volební dokumentaci z poloviny Středočeského kraje, bude kontrolovat preferenční hlasy pro kandidáty ODS v 915 okrscích. Důvodem jsou pochybnosti o správnosti započtení preferenčních kroužků.

"V takovém rozsahu Nejvyšší správní soud volby dosud nepřezkoumával," řekl dnes novinářům předseda volebního senátu Tomáš Langášek. Do kontroly se zapojí stovka zaměstnanců.

 

Na neděli 19. listopadu soud svolal veřejné jednání. O den později má poprvé zasednout Sněmovna, soud se proto snaží ještě předtím udělat jasno a vyřešit všechny volební stížnosti.

 

Soud o přepočtu ve Středočeském kraji rozhodl z podnětu konkrétního voliče, který zjistil, že jeho hlas není zohledněný. Podobné problémy zaznamenali i jeho známí. Nelze vyloučit, že chyb bylo tolik, že mohly ovlivnit zvolení některých poslanců za ODS v kraji.

 

 

Zejména jde o nezapočítané hlasy z rubové strany hlasovacího lístku a chybné připočítávání preferencí pro první čtyři kandidáty i na volebních lístcích, kde voliči nikoho nekroužkovali.

 

Za ODS v kraji získali mandát Jan Skopeček, Petr Bendl, Veronika Vrecionová a Vojtěch Munzar. Podle voličské stížnosti některé okrskové volební komise nezapočítaly preferenční hlasy pro Martina Kupku, který kandidoval z 31. pozice. Podle nynějšího součtu získal Kupka 4168 hlasů, více než Vrecionová a Munzar, na zvolení to ale nestačilo.

 

Soud po sněmovních volbách obdržel 77 stížností, vyřídit jich má ještě asi čtyři desítky. I některé další poukazují na problémy s připočítáváním preferenčních hlasů, jde konkrétně o čtyři okrsky na Plzeňsku. Langášek připustil, že chyby se mohly vyskytnout i jinde - soud se ale může zabývat jen tím, co zpochybní řádně podaná stížnost.

 

Sněmovní volby vyhrálo s velkým náskokem hnutí ANO před ODS a Piráty. Do Sněmovny se dostali ještě zástupci SPD, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

ČTK