Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Nepravomocný verdikt

Rath: Rozsudek jsem znal předem, byl na přání prezidenta

Krajský soud v Praze ve středu ráno vynesl rozsudek nad bývalým středočeským hejtmanem Davidem Rathem a dalšími deseti lidmi obžalovanými kvůli korupci. Stejný soud Ratha nepravomocně poslal za mříže už před třemi lety a dnes mu uložil i stejný trest - 8,5 roku. Rath na tiskové konferenci řekl, že rozsudek znal ještě před vynesením a že je na přání prezidenta Miloše Zemana.

"Rozsudek soudu jsem znal ještě před vynesením, je na přání prezidenta republiky, který delší dobu tlačil na soudy a vyhrožoval soudcům, čímž porušil ústavní principy. Ale pan prezident si s ústavou moc hlavu nedělá," nebral si Rath na konferenci servítky.

 

Jako důkaz, že byl rozsudek připravený předem, Rath shromážděným novinářům ukázal odvolání proti verdiktu, které bylo podáno už v úterý. Bývalý poslanec tvrdí, že v dokumentu sedí nejen výše trestu, ale i částky zabaveného majetku.

 

Rath na setkání přinesl i červené trenky a vtipkoval, že i když novináře svolal k Pražskému hradu, kandidovat na hlavu státu zatím nechce.Využil i výročí popravy Milady Horákové, když řekl, že soudce v jeho kauze vrací justici před rok 1989. "Jsem rád, že už nemáme trest smrti, jinak bych ho snad dostal," glosoval Rath, kterému uložený trest přijde extrémně přísný.

 

Tisková konference Davida Ratha:

 

Rath také žertoval, že je vlastně vše v pořádku, že je vláčený soudy, protože je to v české politice normální. Připomněl jak kauzu premiéra Andreje Babiše, tak bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody. 

 

Výše trestů oznámil předseda trestního senátu Robert Pacovský až po přečtení rozsudku, který si nepřišel vyslechnout žádný z obžalovaných. Soud také nařídil, aby Rathovi propadlo zhruba 22 milionů korun, které mu zabavila policie.

 

Rath na vyhlášení rozsudku stejně jako před třemi lety osobně nedorazil. Prý proto, že ví, jak hlavní líčení dopadne. Místo toho Rath svolal tiskovou konferenci před Salmovský palác, který stojí na Hradčanském náměstí v Praze.

 

Státní zástupce Petr Jirát navrhl, aby byl Rath za příjímání úplatků odsouzen na osm až devět let do vězení. Chce také, aby bývalému politikovi propadl veškerý majetek. Stejný trest navrhl Kateřině Kottové a jejímu manželu Petrovi, které považuje za hlavní organizátory manipulování krajských veřejných zakázek.

 

Manželé Kottovi nakonec dostali o rok mírnější trest než David Rath

 

Po dnešním verdiktu je v podstatě jisté, že se bývalý vrcholný politik ČSSD odvolá a kauza opět zaměstná i vrchní soud.

 

Právě ten v roce 2016 dospěl k názoru, že odposlechy, které jsou v celém případu naprosto klíčové, se nedají jako důkazy použít. Toto rozhodnutí nicméně později zrušil Nejvyšší soud a kauza se tak vrátila zpět ke Krajskému soudu v Praze.

 

 

Celá kauza se ovšem táhne ještě mnohem déle. Policisté totiž Ratha zadrželi už na jaře 2012, v krabici na víno, kterou měl tehdejší poslanec u sebe, našli sedm milionů korun.

 

Rath od začátku vehementně popírá, že by bral úplatky, o milionech v krabici prý vůbec nevěděl. V roce 2015 mu soud za korupci a čachry s veřejnými zakázkami nepravomocně uložil 8,5 roku vězení.

 

Pusťte si reportáž o případu z letošního března:

pez, ČTK TN.cz