doktor čuně

Plánoval brutální vraždy! Soud zmírnil Bartákovi trest o sedm let

Pražský vrchní soud dnes zamítl odvolání doktora Jaroslava Bartáka proti rozhodnutí krajského libereckého soudu, který ho poslal na 15 let do vězení. Za plánování vražd tří lidí a pokus o útěk stráví ve vězení nakonec osm let.

Obžalovaný Jaroslav Barták působil u soudu poměrně odevzdaně a sklesle. Přiznal se a také se omluvil za předchozí trestnou činnost, kdy omamoval léky a znásilňoval na služebních cestách v zahraničí své osobní asistentky. Za to už byl odsouzen k dvanácti letům vězení, z nichž má čtyři roky odpykané. 

 

Ve vězení ovšem začal plánovat vraždu lidí, kteří mu podle něj do vězení pomohli, a to generála Andora Šándora, advokáta Oldřicha Choděru a také pravoslavného kněze Eugena Freimanna.

 

 

O chystaných vraždách si vedl podrobné poznámky a usvědčila ho i videonahrávka z hodinek, kterou pořídil jeden ze spoluvězňů. 

 

Zabít je chtěl skutečně ohavným způsobem a hlavně je připravit o desítky milionů korun. S penězi pak plánoval uprchnout pomocí vrtulníku do Běloruska, kde chtěl požádat o status politického uprchlíka.

 

Krajský soud v Liberci poslal v minulosti Barták za tento čin nejprve na osmnáct, později na patnáct let do vězení. Vrchní soud v Praze dnes jeho odvolání zamítl a Barták ve vězení stráví nakonec osm let, na svobodu se podívá za šestnáct let.

mom/Ivan Berka TN.cz