Nekalé praktiky pojišťoven

Soud zrušil další životní pojistku! Problém mohou mít 2 miliony lidí

Úředníci odebírají dávky
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Ilustrační foto

Verdikt Městského soudu v Praze zneplatnil pojistnou smlouvu Flexi. Jde o vůbec první rozsudek týkající se investičního životního pojištění, které dříve české pojišťovny nabízely. Podle zástupce poškozených tím soud rozhodl i v případě dalších 760 tisíc smluv.

Pražský soud rozhodoval o jedné konkrétní smlouvě Pojišťovny České spořitelny (PČS). Podle Jiřího Chvojky, který poškozené klienty mediálně zastupuje, se ale verdikt týká stovek tisíc smluv, které měly stejné podmínky.

 

"Městský soud v Praze vyslal velmi jasný signál o tom, že mimo zhruba 760 tisíc aktivních smluv Flexi jsou v podobných problémech i další smlouvy životního pojištění, uzavírané v minulosti tuzemskými pojišťovnami," uvedl Chvojka. Podle PČS je rozsudek závazný jen v případě jedné smlouvy.

 

Soud ji zneplatnil zejména kvůli nedostatečnému informování klienta o nákladech a poplatcích. "Zprostředkovatel nejednal s odbornou péčí, nechránil zájmy spotřebitele a jeho jednání naplnilo skutkovou podstatu nekalé obchodní praktiky, smlouva je absolutně neplatná," píše se v rozsudku.

 

 

Po AXA a České pojišťovně jde už o třetí pojišťovnu, jejíž smlouvy soudy zpochybnily. Podle Chvojky se může problém týkat až 2 milionů klientů. Závazky u pojišťovny AXA jsou neplatné, protože byly uzavřeny na spoření s nulovou pojistnou částkou. Česká pojišťovna zase klientovi nesdělila, v jaké výši bude strhávat poplatky.

 

Česká asociace pojišťoven se snaží obavy z životních pojistek zmírnit. Ve svém prohlášení uvedla, že některé verdikty naopak platnost konkrétních smluv potvrdily. Rozhodnutími soudů se zabývá také Česká národní banka, která vykonává nad pojišťovnami dohled.

epa TN.cz