tunelování společnosti

Soud zrušil Rittigovo osvobození. Kauza Oleo Chemical pokračuje

Téma:

Pražský vrchní soud zrušil osvobozující rozsudek v případě lobbisty Iva Rittiga v kauze tunelování petrochemické firmy Oleo Chemical. Také poslal další 3 muže, spojené s touto kauzou, na 3 roky do vězení. Případem se bude muset znovu zabývat Pražský městský soud.

Pražský vrchní soud zrušil část rozsudku, která lobistu Iva Rittiga loni osvobodila. Odvolací senát zároveň pravomocně potvrdil, že bývalí majitelé firmy Michal Urbánek a Kamil Jirounek a také Rittigův obchodní partner Peter Kmeť půjdou každý na tři roky do vězení.

 

Urbánek a Jirounek podle verdiktu účelově uzavřeli fiktivní smlouvy o poradenství s Kmeťovou karibskou firmou Cokeville Assets. Pod záminkou poradenství z petrochemické firmy Oleo vyváděli peníze a akcionářům tak způsobili škodu téměř 20 milionů korun.

 

 

Tvrzení obžaloby, že peníze končily u Rittiga, se v loňském hlavním líčení nepodařilo prokázat, a proto ho pražský městský soud zprostil viny. Lobbista dříve spojitost s Kmeťovou společností popřel, tvrdil, že od firmy Oleo nikdy nedostal ani korunu.

 

Teď se bude muset soud jeho podílem znovu zabývat. Urbánek a Jirounek dostali vedle tříletého odnětí svobody také pětiletý zákaz působení ve vedení firem. Kmeť navíc musí zaplatit státu jeden milion korun jako peněžitý trest.

kik, Dominika Janochová TN.cz