Spojené státy

Soudce zrušil mírnější obvinění Dereku Chauvinovi za vraždu Floyda

Policista Derek Chauvin při zásahu
Zdroj: Profimedia
Policista Derek Chauvin při zásahu
Lucie Staničková
Lucie Staničková
23.10. 2020 7:09
Téma:

Soud v americké Minnesotě zrušil jedno z obvinění z vraždy, kterým čelí bývalý policista Derek Chauvin. Ten v květnu klečel na krku při zatýkání černochovi Georgi Floydovi, který poté zemřel. Chauvina však i nadále stíhají kvůli vážnějšímu podezření z vraždy a obvinění ze zabití.

"Soudce Peter Cahill ve středečním rozsudku zároveň popřel návrhy na zamítnutí obvinění proti třem Chauvinovým kolegům,“ píše CNN. I nadále tak pokračuje stíhání dalších tří policistů, kteří se celého incidentu s Floydem rovněž účastnili.


Derek Chauvin na konci května klečel neozbrojenému a spoutanému černochovi při zatýkání několik minut na krku. George Floyde poté zemřel. Celou událost natočili kolemjdoucí lidé na video. To následně vyvolalo vlnu protestů proti rasismu a policejní brutalitě po celém světě.

 


Podle soudce Cahilla se prokázalo, že až na jednu výjimku je stíhání čtyř zasahujících policistů oprávněné. Důkazy však jedno z obvinění nedokázaly, proto ho soudce u Chauvina zrušil.


Prokuratura tvrdí, že bývalý policista Derek Chauvin úmyslně Floyda napadl a že mu přitom byli nápomocni také další tři přítomní policisté. Hlavní líčení by mělo začít na jaře příštího roku.


Na začátku října Chauvin opustil minnesotskou věznici poté, co složil kauci ve výši jednoho milionu dolarů (přibližně 23 milionů korun). Kauci měli složit také další tři jeho kolegové. Na svobodě tak všichni čtyři zůstanou až do hlavního líčení.


Čtyři bývalí policisté stanuli před soudem. Více se dozvíte v následující reportáži:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz