benjamin netanjahu

"Ministr zločinu" u soudu: Obvinili ho z korupce, podvodů a manipulace

Kateřina Kučerová
Kateřina Kučerová
25.5. 2020 13:44
Téma:

Izraelem otřásají mohutné protesty stoupenců a odpůrců premiéra Netanjahua. Ten je jako první premiér v historii země trestně stíhaný. Právě se koná ostře sledovaný soudní proces. Premiér veškerá obvinění z korupce, podvodu i porušení důvěry popírá.

Ministr zločinu. Jinak odpůrci izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi neřeknou. Sedmdesátiletý ostřílený politik sice ustál politický souboj s rivalem Bennym Gancem, ukončil rok a půl trvající vládní krizi a opět usedl na post premiéra, soudnímu procesu ale neunikl.


Netanjahu čelí hned třem obviněním - z korupce, podvodu a porušení důvěry. A za každé mu hrozí vězení. Deset let vládnoucí premiér tvrdí, že jde o pokus o puč. "Soudní proces není ničím jiným, než pokusem o potlačení vůle lidu, pokusem odstranit mne i celou pravici. Levici se přes deset let nepodařilo zvítězit ve volbách, a proto to zkoušejí jinými způsoby," sdělil izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

 

 

 

Nejvážnější je obvinění z korupce. Netanjahu měl manipulovat s trhem tak, aby to vyhovovalo mediálnímu magnátovi Elovičovi výměnou za pozitivní zprávy. Netanjahu ale vše označuje za spiknutí zosnované levicí. U soudu proto žádal, aby se slyšení vysílalo živě a nikdo tak nemohl překroutit jeho slova.


"Chci, aby veřejnost viděla celý obrázek. Aby znala celou pravdu. Žádám, aby se vše vysílalo živě, bez přerušování a cenzury," dodal Netanjahu. Soudní proces podle izraelských médií může trvat i tři roky. Netanjahuovi právníci navíc chtějí proces pozdržet o tři měsíce, ty údajně potřebují na prostudování spisu. Soud chce vyslechnout celkem 333 svědků.

sik TN.cz