žije?

Soudu chyběl hlavní důkaz, bez těla byli obžalovaní zproštěni viny

Téma:

Krajský soud v Liberci dnes zprostil viny čtveřici mužů, kteří měli podle obžaloby zavraždit zakladatele První pražské záložny Martina Říhu. Podle státního zástupce ho v roce 2003 umučili, když chtěli zjistit, kam schoval ukradené stamiliony úspor tří tisíců klientů vytunelované kampeličky. Jenomže v případu chyběl hlavní důkaz a to tělo zavražděného.

"Já jsem se s takovou kauzou ještě nesetkala, že bychom soudili vraždu bez toho, že bychom měli to tělo toho zavražděného," uvedla soudkyně krajského soudu Eva Drahotová.

 

"Soudili se prostě jenom nějaký duchové a X lidí ví, kde ten Martin je," uvedl Robert Šulc, který byl zproštěn obžaloby, a na otázku, jestli je Říha živ, dodal: "Ano, ano. Živ zdráv a funguje. Má dokonce už doklady i z té země."

 

Říhův bývalý spolupracovník a tři další obžalovaní si po zprošťujícím rozsudku oddechli. I policie si roky myslela, že Říha je v Karibiku a užívá si 300 milionů, o které měl obrat 3000 klientů První pražské záložny. Tu vytuneloval v roce 1999.

 

Říha kvůli tomu strávil tři roky ve vazbě, pak byl ale propuštěn na svobodu a zmizel. Říhův otec už tenkrát řekl, že ve vězení by byl jeho syn v bezpečí. A že už je po smrti. Nedávno kriminalisté přišli s tím, že byl zavražděn.

 

 

"Zastupuji obžalobu, tudíž můj názor je zřejmý. Byla tam celá řada nepřímých důkazů. Velice komplikovaná důkazní situace," uvedl státní zástupce Martin Tvrdík.

 

V chatě Čert v Josefově Dole na Jablonecku mělo probíhat mučení uneseného Říhy. Čtveřice kumpánů mu podle obžaloby měla aplikovat takzvané sérum pravdy a čekala, že jim řekne, kam zmizely stamiliony z vytunelované kampeličky.

 

"Zkoumali tam něco, něco si nastříkali na zeď a pak řekli, že jsou spokojení a že jim to stačí," popsal nový majitel chaty Čert. Bylo i mnoho dalších svědectví. Ale bez mrtvoly to byla jen slova.

 

 

"Na základě nepřímých důkazů není možné odsoudit pachatele," uvedla Drahotová. Jestli bude nyní případ řešit i vrchní soud v Praze nyní záleží pouze na státním zástupci. Všichni obžalovaní se totiž vzdali práva na odvolání.
 

Ivan Berka / klma tn.cz / TV Nova