soudní poplatky

U soudů si nejspíš připlatíme! Víc má stát rozvod nebo určení otcovství

Rozsudek
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Aktualizováno 19.9. 2019 11:01
Téma:

České soudy jsou přetížené - lidé se na ně obrací i s banálními záležitostmi nebo spory, které nemohou vyhrát. Ministerstvo spravedlnosti proto navrhuje změnu zákona, která umožní navýšení soudních poplatků. Lidé si tak připlatí například za žádost o rozvod nebo rodičovské spory.

Ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že jsou soudy čím dál víc zahlcené banálními případy - lidé jsou schopní se soudit v podstatě kvůli každé maličkosti. To by měla změnit navrhovaná novela zákona, se kterou přišlo právě ministerstvo spravedlnosti. Návrh počítá se zvýšením soudních poplatků například v některých občanskoprávních sporech.

 

Při přijetí zákona by se tak zvýšil poplatek například za návrh o určení vlastnictví nemovitosti, rozvod, vypořádání společného jmění manželů nebo určení rodičovství. Ve všech případech dnes platíme dva tisíce korun, nově by se to však mělo zvýšit na dvojnásobek, tedy čtyři tisíce korun.

 

Soudní poplatky stát plošně navýšil naposledy před osmi lety a jejich funkce od té doby podle ministerstva dost oslabila. Účelem poplatků je, aby odradily lidi od uplatňování svých domnělých a spekulativních práv nebo nároků v případech, kdy mají jen malou nebo žádnou šanci na úspěch.

 

 

Soudní poplatky by se podle ministerstva měly vždycky odvíjet od životní úrovně. Měly by být v takové výši, aby lidem nebránily v dosažení spravedlnosti, ale zároveň dost vysoké na to, aby se lidem nevyplatilo řešit vše před soudem. "Chceme navýšit některé soudní poplatky tak, aby byly v souladu se zvýšením životní úrovně v České republice," uvedl úřad.

 

Vyšší poplatky navíc budou motivovat lidi k tomu, aby se své spory pokoušeli vyřešit spíš mimosoudně. Dalším důvodem je výrazný nárůst nákladů na provoz soudnictví.

TN.cz