Paradoxní situace

Soukromá laboratoř, která odhalila dva případy viru, povolení nedostala

Linda Nguenová
Linda Nguyenová
6.3. 2020 20:36
Téma:

Po tom, co soukromá laboratoř odhalila koronavirus u ženy, kterou odmítli hygienici testovat, stát rozšířil možnosti testování v dalších ústavech, nemocnicích a laboratořích. Paradoxně laboratoř, která koronavirus už dokonce dvakrát u pacientů odhalila, certifikát zatím nemá.

Soukromá laboratoř v Praze už v únoru zažádala o zařazení mezi certifikované, pak dokonce odhalila pozitivní případ Covidu-19. Jenže má smůlu, pro akreditaci prý nesplňuje podmínky.

 

"To, že to může dělat pouze akreditovaná laboratoř, je, myslím si, v tuto chvíli zcela nerelevantní, protože akreditovaná laboratoř by měla mít tuto techniku," popsala vedoucí laboratoře Soňa Peková.

 

Logické by přitom bylo - čím víc laboratoří, tím víc otestovaných a podchycených případů. "Sedím u soukromé laboratoře, která potvrdila dva případy z Passo Tonale. Já se cítím relativně dobře, nemám teploty, nicméně stát mě v tuto chvíli omezuje v tom si udělat testy," uvedl Jan Štafka, který se vrátil z Itálie.

 

Stát teď sice povolil testování u soukromníků, jenže mezi požadavky je smlouva s pojišťovnou. Tu právě tato laboratoř nemá. A i další si stěžují na podle nich poměrně tvrdá kritéria certifikace.

 

 

"Pokud by ty laboratoře testovaly bez toho, nemáme páku jim v tom zabránit. Nicméně ty výsledky pro nás budou brány jako nevalidní a budeme muset vše retestovat," informoval náměstek ministra zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula.

 

Aktuálně je pouze osm certifikovaných nemocnic a ústavů. Do sítě takových pracovišť nově patří také laboratoř v Ostravě. "Povolení jsme od Státního zdravotního ústavu obdrželi ve čtvrtek 5. března a s vlastním testováním začínáme od pondělí. Naše laboratoř vzorky bude pouze analyzovat, nebude je odebírat," uvedla mluvčí laboratoře Radka Milešovská.

 

Pozitivní vzorky musí ale vždy ještě testovat Národní referenční laboratoř.

epa TN.cz