Nemají klid ani po smrti

Soukromé zdravotní údaje se válely v popelnici, policie hledá viníka

Jan Mareš
Jan Mareš
Publikováno 9. 2. 2020
Téma:

Zdravotní dokumentace, která se našla v Kosmonosích na Mladoboleslavsku v kontejneru na tříděný papír, patří podle policie čtyřiceti už zemřelým pacientům. Kdo se citlivých dokumentů ale nezákonně zbavil, zatím vyšetřovatelé nevědí. Údajně by mohlo jít o záznamy ze zaniklého infekčního oddělení mladoboleslavské nemocnice.

V desítkách složek, které byly nalezeny v modrých kontejnerech v Kosmonosech, jsou kompletní zdravotní záznamy čtyřiceti pacientů. "V této chvíli můžeme potvrdit pouze to, že se jedná o zdravotní dokumentaci několika desítek již zemřelých osob. Nicméně v tuto chvíli je případ stále ve fázi prověřování a mladoboleslavští policisté se zabývají všemi možnými okolnostmi intenzivně," vysvětluje policejní mluvčí Lucie Nováková.

 

V dokumentech nechybí údaje jako jméno, adresa, i to, kdy byl hospitalizován a s čím. Nejblíž nálezu je Psychiatrická nemocnice Kosmonosy, ta ale vyloučila, že by dokumenty byly její.

 

Po odvysílání naší reportáže záznamy údajně poznal jeden z bývalých pacientů mladoboleslavské nemocnice. "Je možné, že by mohly pocházet z bývalého infekčního oddělení, které měla Klaudiánova nemocnice. Podle medikace to nepřísluší psychiatrické léčebně, ale spíš nějakému lékařskému zařízení, které předepisovalo léky,“ uvedl bývalý pacient při pohledu na nalezené zdravotní karty.

 

"Na zaslané dokumenty jsme se podívali, prozkoumal to i náš právník. Podle všeho se nejedná v žádném případě o naše dokumenty. Dokonce podle jména, které tam bylo znatelné, jsme se dívali, zda paní nebyla naší pacientkou a nebyla, takže skutečně se nejedná o naše papíry,“ uvedla Hana Kopalová, tisková mluvčí Klaudiánovy nemocnice.

 

 

Podle nemocnice v Mladé Boleslavi by dokumentace mohla patřit spíše některému z praktických lékařů. "Nelíbí se mi to, jako každému, jsou tam citlivá dat a všechno," rozčílil se bývalý pacient.

 

Ačkoliv jde o nežijící pacienty, lékařské zprávy o nich jsou pořád citlivé osobní údaje a nakládání s nimi podléhá přísnému režimu. "Doba k uchování zdravotnické dokumentace nebo jejích částí je podle vyhlášky o zdravotnické dokumentaci deset let od úmrtí pacienta," potvrzuje Gabriela Štěpanyová, tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví. Potom je lékař povinen dokumenty definitivně zlikvidovat, například skartací.

TN.cz