sběrné suroviny

Sousoší na Slovensku uřízli ruce! Je to hyenismus, říká starosta

Poničené sousoší
Zdroj: TV Markíza
Poničené sousoší na Slovensku
Téma:

V honbě za kovem do sběrny někdo na Slovensku uřízl ruce sousoší, které desítky let zdobilo hory v Žilinském kraji. Již dříve se bronzové umělecké dílo pokusil někdo ukrást.

Škod na sousoší, které se nachází v horách několik kilometrů od obce Stráňavy, si všiml náhodný kolemjdoucí. Vandalové ruce upilovali zřejmě v noci ze čtvrtka na pátek. Informaci přinesl zpravodajský portál tvnoviny.sk.


"Odřezat ruce, které měly skoro metr na délku, je velmi smutná záležitost, přímo hyenická," zhodnotil poničení uměleckého díla stráňavský starosta Jozef Papán. To vzniklo asi před čtyřiceti lety.


Je možné, že si zloděj svůj čin naplánoval. Ruce byly totiž hladce oddělené, navíc poměrně těžké. Pří pádu poškodily i okolní dlažbu. Socha je vyrobená z bronzu, uřezané kusy zřejmě skončí ve sběrných surovinách.

 


Není to ovšem první případ, kdy se někdo chtěl na sousoší obohatit. "Před osmi lety byla krádež už přichystaná, sochu někdo sundal ze stojanu. Dokončit se to nepodařilo jen proto, že napadl sníh a nahoru se nedalo vyjet," doplnil Papán.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

rod TN.cz