Start rakety

SpaceX zatím nikam nepoletí! Kvůli počasí odložila NASA start na sobotu

Téma:

Americkou vesmírnou agenturu (NASA) a firmu SpaceX ve středu čekal velký okamžik. Společnost amerického vizionáře a miliardáře Elona Muska měla odstartovat raketu, která měla na oběžnou dráhu vynést americké astronauty. Kvůli počasí se start odsunul na sobotu.

Přesně ve 22:33 středoevropského času měla do vesmíru odtartovat raketa SpaceX. NASA ale její vzlet odložila jen chvilku před startem.

 

"Dnes neodletíme. Kvůli počasí je vzlet problematický. Naše další možnost bude v sobotu," uvedla NASA ve středu. Sobota byla vybrána již předem jako náhradní termín, start je plánovaný na 21:22 středoevropského času.

 

 

"Před devíti lety, kdy jsme se začali připravovat, jsem si nedokázal představit, že se dostaneme tam, kde jsme dnes,“ řekl astronaut Doug Hurley.

 

Očekává se, že posádka SpaceX na vesmírné stanici stráví 30 až 120 dní. Přesná délka pobytu se stále ještě řeší. Pokud se plánovaná mise vydaří, SpaceX se zapíše do historie jako první soukromá firma, která dopraví lidskou posádku na Mezinárodní vesmírnou stanici a zpátky na zem.

 

 

"Myslím si, že je tady hrozně moc technických faktorů, na které se teď musíme soustředit. A udělat vše proto, aby se pro nás našlo místo v historii,“ sdělil další astronaut Robert Behnken.

 

Raketa odstartuje ze stejného místa jako poslední mise raketoplánu Atlantis v roce 2011, kterou skončil americký program pilotovaných letů do vesmíru.

 

Na předchozí starty modelů Falcon 9 se můžete podívat ve videu: 

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Filip Šusta, ls, rod TN.cz