následky požárů

Spálená země v Austrálii se začíná zelenat, ekologové pracují na obnově krajiny

Filip Šedivý
Filip Šedivý
22.6. 2020 12:53
Téma:

Austrálie se snaží vrátit do normálu po ničivých požárech z konce minulého roku. Pomáhají také místní úřady. Ekologové ale varují, že v plánech obnovy chybí původní traviny, které v budoucnu mohou ochránit přírodu před dalšími požáry. Pokouší se je tedy vysévat sami.

V okolí jsou stále vidět rány, které po sobě ničivý živel zanechal. Místní dobrovolníci jsou ale připraveni na misi, která by měla spálené zemi od základu vrátit její rozmanitost. Vysévají semena nových trav a hnojí je spálenou biomasou. Jde o inovativní postup, během kterého semena drží ve spálené biomase.

 

"97 procent biodiverzity na zemi se skrývá v prvních deseti centimetrech půdy. Pokud budeme tuto vrstvu ignorovat, nedočkáme se plně funkčního systému," popsala ekoložka Joan Gibbsová.

 

Výsev původních trav je pro tamní ekosystém klíčový, ale není to tak jednoduché, jak se může zdát. "Jedná se o velmi drahý proces, je těžké sehnat semena a ne vždy dosáhnete kýženého výsledku," doplnila Gibbsová.

 

Australané doufají, že technika se brzy rozšíří i do dalších částí země, které plameny zničily. O obnovu krajiny se odlišným způsobem pokusil také další australský ekolog.

 

 

"Odhrnuli jsme spálenou zeminu a okamžitě po požárech jsme zasadili traviny a nyní už máme kompletní pokrytí původními travinami. Ale protože jsme přestali využívat organizované pálení jsou místní ekosystémy velmi náchylné na každý další požár," uvedl ekolog Andrew Fairney.

 

Podle odhadů přišly zasažené oblasti během požárů na přelomu roku o 99 procent travin.

tn.cz / TV Nova