vakcíny často nezabírají

Spalničky, ale i černý kašel a HIV! Tyto nemoci jsou teď na vzestupu

Téma:

Spalničky, černý kašel, HIV a u nás i příušnice - to jsou nemoci, které jsou podle posledních údajů výrazně na vzestupu. Přitom odborníci předpokládali, že začátkem 21. století budou například spalničky už historií. Na vině je nízká proočkovanost i to, že viry dokáží mutovat a vakcíny proto nepůsobí dlouhodobě.

Když před třemi lety onemocnělo černým kašlem u nás 2500 lidí, lékaři bubnovali na poplach. "Může mít skutečně dramatický průběh včetně zvracení, dávení, zánětu spojivek," vysvětlila lékařka Eva Beranová.

 

Každoročně se ve světě černým kašlem nakazí až 60 milionů lidí. Až 350 tisíc, převážně dětí, zemře.

 

Virus HIV

 

A na vzestupu je i počet nakažených virem HIV. Na infekční kliniky navíc nepřijdou všichni, kteří o tom, že jsou nakažení, vědí nebo to tuší. "V České republice je tento trend stoupající. K 31. 10. je evidováno více než 3100 osob s infekcí," řekl Jaroslav Kapla z Fakultní nemocnice Hradec Králové.

 

Na druhou stranu se ale díky rozvoji medicíny délka dožití u lidí léčených HIV nakažených pacientů už neliší od lidí zdravých.

 

 

Spalničky

 

V Americe byli na přelomu tisíciletí přesvědčeni, že spalničky vymýtili, pak ale stačilo, aby jeden nakažený turista zavítal do Disneylandu a nemoc byla zpátky. "První čtyři dny neodlišíme toto onemocnění od obyčejného nachlazení. Bývá horečka, kašel, rýma, zánět spojivek," vysvětlil hlavní problém tohoto onemocnění primář ústecké nemocnice Pavel Dlouhý.

 

A spalničky se šíří i v Evropě. Letos se nakazily tisíce lidí. Na jaře na severní Moravě poslali na očkování všechen personál infekčních oddělení.

 

 

Příušnice

 

A kvůli mutacím virů nestačí vakcíny ani na příušnice. Asi 80 procent lidí, kteří onemocněli, vakcínu dostalo. Pak už zbývá jen dostatečná hygiena a eliminace jakéhokoliv kontaktu s nakaženým. Příušnice zpravidla po týdnu odezní, jestli se ale přidají komplikace v podobě zánětů, může to vést k neplodnosti. Aktuálně se s vlnou onemocnění potýkají na Jihlavsku.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
Filip Pultar/ lud TN.cz