Nařízení ministra

Spalničky trápí Česko! Očkování dostanou také zdravotníci

Téma:

Nemocnice už začaly očkovat zdravotníky proti spalničkám. Personál teď prochází kontrolou množství protilátek. Povinnost očkovat zaměstnance nařídil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Očkování se týká personálu, u kterého je velký předpoklad, že přijde s infekcí do styku. Spalničky řádí napříč celou republikou, ale nejvíce nemocných je v Praze.

Epidemie spalniček nemá konce, každý den jsou až dva nové případy. Desítky lidí jsou proto v karanténě. Jen v Praze během minulého týdne přibylo osm nových onemocnění. Druhý nejvyšší počet nakažených je na severu Moravy.

 

Podle hygienika Radima Mudry jsou v celkovém počtu šestadvaceti nakažených i dva zdravotníci. Odborníci tvrdí, že za epidemií je nízká proočkovanost. Proto se teď začnou očkovat také ti, kteří s nemocí přicházejí denně do styku - a to zdravotníci.

 

"Jde o kliniku infekčního, dětského lékařství a centrální příjem. V tuto chvíli probíhá serologické testování a pak bude probíhat očkování," popsala mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Naďa Chattová.

 

 

Podle ministerstva zdravotnictví přistoupily nemocnice k nařízení ministra Adama Vojtěcha aktivně. Například v pražském Motole budou během měsíce očkovat dvě stovky zaměstnanců.

 

"K dnešnímu dni je naočkováno 310 zaměstnanců. Dnes jsme obdrželi dodávku 400 dalších vakcín," potvrdila mluvčí motolské nemocnice Hana Frydrychová.

 

 

Někteří zdravotníci se ale proti spalničkám nechávají očkovat dobrovolně."Máme tady třeba lidi od záchranné služby, kteří se dobrovolně nechávají naočkovat," uvedl primář infekčního oddělení v Opavě Petr Kümpel.

 

Spalničky jsou vysoce infekční. Nakažený člověk musí dodržovat karanténu. Policisté ale už museli řešit případ, kdy hospitalizovaný muž z karantény v nemocnici utekl.

 

V některých krajích je letos více případů spalniček než loni. Hygienici nevylučují, že jejich počet bude stoupat.

pan, Jan Socha TN.cz