Královské dopisy

Španělská tajná služba hlásí velký úspěch! Prolomili 500 let starý kód

Španělský král Ferdinand II. Aragonský
Zdroj: Profimedia
Španělský král se obával, že by mohly dopisy padnout do nepřátelských rukou
Téma:

Po pěti stech letech došlo k prolomení kódu, který v dopisech používal španělský král Ferdinand Aragonský. Úspěchem se pochlubila španělská tajná služba.

Přes 500 let zůstávaly tajemstvím dopisy, které Ferdinand Aragonský posílal generálu Gonzalovi Fernandézi de Cordóba. Obsahovaly instrukce k válečným operacím v Itálii, ale také kritiku, že generál zahájil jednání bez souhlasu krále, informovala BBC.

 

Španělský král se obával, že by se listy mohly dostat do rukou nepřítele, proto začal používat složitý kód s více než 200 symboly. Na začátku 16. století trvalo dva týdny, než se dopisy k veliteli armády dostaly, a tak bylo dostatek příležitostí je ukrást po cestě.

 

Španělské tajné službě trvalo půl roku, než rozluštila první čtyři dopisy, které jsou teď vystaveny ve vojenském muzeu v Toledu. Kód obsahuje 88 symbolů a 237 kombinovaných znaků, které se skládaly ze dvou až šesti symbolů. Slova ani věty ale nejsou v dopisech nijak odděleny.

 

 

Ferdinand Aragonský se v roce 1469 oženil s Isabelou Kastilskou, což byl začátek sjednocení Španělska. K tomu došlo v roce 1492, kdy padla poslední maurská pevnost v Granadě a reconquista tak byla dokončena. Ve stejném roce vyplul na cesty Kryštof Kolumbus, podporovaný španělskými panovníky.

 

 

Rozluštěné dopisy se týkají války mezi Španělskem a Francií o nadvládu ve Středomoří. Na začátku 16. století se boj přesunul především do Neapolského království, kde měl svou základnu i zmíněný generál Cordóba. Španělé v této válce zvítězili a Neapoli vládli až do poloviny 17. století.

epa TN.cz