SNĚHOVÁ NADÍLKA

Španělsko se vzpamatovává z nevídané bouře. Vyžádala si čtyři mrtvé

Kateřina Kučerová
Kateřina Kučerová
Aktualizováno 11. 1. 2021 12:13
10.1. 2021 21:24
Téma:

Španělsko se vzpamatovává z nejhorší sněhové bouře za posledních 50 let, která si vyžádala čtyři lidské životy. Přívaly sněhu ochromily dopravu a v autech uvěznily stovky lidí. V pondělí mají na jihu Evropy udeřit další silné mrazy. Nejen v Madridu, kde je situace nejvážnější, se proto snaží zprůjezdnit silnice a do odříznutých míst dovézt zásoby potravin, a také vakcín proti nemoci covid-19.

Na mezinárodním letišti i v okolí nemocnic pomáhají s odklízením sněhových závějí vojáci. Přesto zůstává více než sto padesát silnic stále nesjízdných. Madrid bojuje s časem - už v pondělí mají Španělsko sevřít mrazy a úřady chtějí zprůjezdnit alespoň silnice, aby nevázlo zásobování. "Musíme sníh a led odklidit od všech vstupů do metra, přechodů pro chodce, vstupů do budov. Zkrátka všude, kde je hodně lidí," řekl pracovník úklidové firmy Eduardo Gómez.

 

Bouře Filomena zasypala Madrid třiceti centimetry sněhu. Ten ochromil dopravu nejen v hlavním městě, ale i v autech a na dalších místech uvěznil více než patnáct set lidí. Záchranné práce komplikovaly také popadané stromy. "Strávil jsem v autě osmnáct hodin. Od pátečních čtyř hodin odpoledne až do sobotního odpoledne jsem neměl nic k jídlu, žádné pití. Bylo to zoufalé," sdělil řidič Carlos Munoz.

 

V okolí Madridu zůstaly čtyři tisíce lidí odříznutých od elektřiny. Na mnoha místech také zamrzlo vodovodní potrubí. "Snažíme se vrátit k normálu, to je ale velmi náročné. Čekají nás velmi nízké teploty a už teď se na mnoha silnicích vytvořila silná vrstva ledu," řekl ředitel úřadu pro nouzové situace a bezpečnost Carlos Novillo. 

 

 

Obyvatelé Madridu si ale nečekanou sněhovou nadílku také užívají. Do ulic vyrazili na lyžích a v centru se desítky lidí koulovaly. Sněhovou bitvu ale ukončila policie - kvůli nedodržování protiepidemických opatření.

 

Sněžení překvapilo také jih Francie. Tam ale lidé sněhové vločky vítali jako příjemné zpestření. "Je to velmi neobvyklé. Nikdy jsem tuhle pláž neviděla zasněženou. Je to opravdu mimořádné," sršela nadšením obyvatelka Valrasu. Sníh si užívají i v Německu. I přes přísná opatření v boji proti koronaviru vyrazily o víkendu stovky lidí sáňkovat nebo bruslit.

 

Související témata:
TN.cz