žaloba

Španělským miminkům vyrašily chlupy! Firma špatně označila léky

Roman Dolejský
Roman Dolejský
Aktualizováno 31.8. 2019 18:51
Téma:

Španělští rodiče připravují žalobu na farmaceutickou společnost, která omylem označila léky na růst vlasů jako přípravek na uklidnění žaludku. Některým miminkům totiž začaly rašit chlupy po celém těle.

U nejméně dvaceti španělských dětí ve věku od několika týdnů do dvou let se objevila nemoc hypertrichóza, tedy nadměrný růst chlupů.

 

Celý problém zřejmě vznikl tak, že farmaceutická společnost při označování léků prohodila etiketu mezi přípravkem proti vypadávání vlasů a lékem na uklidnění žaludku, který je určený hlavně malým dětem.


"Náš syn trpěl pálením žáhy a od ledna začal užívat sirup omeprazolem, tedy s látkou, která je na tyto problémy určená. V únoru mi ale v lékárně dali lahvičku ze špatné várky. V březnu mu začaly růst na hlavě vlasy a začaly tmavnout a v dubnu už měl pokryté celé tělo," popsala jedna z maminek zkušenost s lékem pro agenturu AP. Její syn má nyní deset měsíců.

 


Poté, co se na problém přišlo a miminka přestala požívat nevhodný lék, jim začaly chlupy vypadávat. Mohou se ale u nich objevit další zdravotní potíže. Látka minoxidil, která se používá proti vypadávání vlasů, totiž způsobuje rozšíření cév, což může vést k problémům s ledvinami, srdcem a játry.

 

Španělské ministerstvo zdravotnictví již nechalo celou várku stáhnout z lékáren, farmaceutická společnost je uzavřená. Agentura AP mluvila s několika španělskými rodinami, které se připravují na žalobu.

TN.cz