Pozor na to

Spánek se zapnutým větrákem může poškodit zdraví, varuje expert

Ventilátor v ložnici
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 27. 7. 2019
Téma:

Tropická vedra se vrátila v plné síle a řada lidí má kvůli tomu problémy se spaním. Řešení? Noci se zapnutým větrákem. Jenže jak upozorňují experti, spánek s takovýmhle "vylepšením" může poškozovat zdraví. A to i vážně.

Zapnutý větrák totiž sice rozhání po pokoji čersvý a zpravidla alespoň lehce ochlazený vzduch, na druhou stranu se ovšem s umělým větříkem může svézt i něco horšího.

 

Jak píše britský Mirror s odkazem na organizaci Sleeping Advisor (Spánkový poradce), spolu se vzduchem totiž zapnutý větrák rozhýbe také prach a pyl, což může uškodit především alergikům, astmatikům a těm, kteří se nyní potýkají se sennou rýmou.

 

Vzduch, který větráky rozviřují, je také sušší a může tak vysušovat i naši pokožku. Důležitá je proto hydratace. To se týká i očí, která rovněž osychají a snadněji se proto podráždí. Zvlášť pokud nosíte kontaktní čočky.

 

 

Naštěstí existují i jiné způsoby, jak ložnici ochladit, které neškodí zdraví, ani nezvyšují účet za elektřinu. Může to znít zvláštně, ale stačí pověsit před otevřené okno mokré prostěradlo.

 

A pokud budete mít přes den v pokoji zatažené závěsy, bude tam večer a v noci také snesitelněji. Klíčová je v horkém počasí také volba ložního prádla - vyhněte se saténu a hedvábí a sáhněte raději po bavlně či lnu.

TN.cz