veřejná koupaliště

Pozor na sinice! Zde se rozhodně nekoupejte. PŘEHLED

Koupání a sinice
Zdroj: TN.cz
Jan Houška
Jan Houška
Publikováno 22. 8. 2020
Téma:

Mnoho lidí se kvůli vysokým teplotám chystá strávit víkend u vody. Pokud se ale rozhodnete vydat k přírodnímu koupališti, měli byste se mít na pozoru. Vysoké teploty na mnoha místech totiž vodu zkazily a hygiena vydala zákaz koupání.

Voda neodpovídá hygienickým požadavkům na mnoha koupalištích ve všech krajích. Častým problémem je především vysoký výskyt sinic. Zákaz koupání platí například ve vodní nádrži Orlík ve středních Čechách nebo na koupališti v Chabařovicích v Ústeckém kraji.


Zhoršená kvalita vody je také například na Lipně, v Hostivaři nebo ve vodní nádrži v Luhačovicích. Naopak voda vhodná ke koupání je ve vodní nádrži Ždáň na Slapech nebo jezeře Konětopy u Prahy. Bez jakéhokoliv rizika se mohou lidé vykoupat také v Brněnské přehradě.

 

 

Kontrolu kvality vody provádí vždy krajské hygienické stanice nebo samotní provozovatelé koupališť jednou měsíčně. V místech, kde se čeká hojný výskyt sinic se kontroly mohou provádět i častěji. U veřejných koupališť totiž hrozí, že se kvalita vody může v důsledku koupání kdykoliv rychle změnit.

 

Seznam veřejných koupališť, kde se koupání nedoporučuje:

 

Sinice mohou u lidí vyvolávat alergie, záleží především na tom, jak je člověk citlivý a také jak dlouho dobu stráví ve vodě. U citlivé člověka se tak mohou objevit vyrážky, zarudlé oči nebo třeba rýma.

 

Seznam veřejných koupališť, kde je koupání přísně zakázáno:

 

Sinice mohou také produkovat i jedovaté toxiny, které způsobují žaludeční a střevní problémy. Pokud ale netvoří takzvaný vodní květ, není pravděpodobné, že po jednom vykoupání vznikne vážné onemocnění.

 

Mapa kvality vody v ČR k 21.8.: 

TN.cz