Ministr zdravotnictví

Špatná zpráva pro ČR. Nový ministr popletl, jak funguje klíčové číslo R

Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
30.10. 2020 14:08
Téma:

Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) má za sebou prvních 24 hodin ve funkci, která je teď pro Česko jedna z nejdůležitějších. V pátek promluvil v Poslanecké sněmovně o klíčovém čísle R, jež udává předpokládaný počet lidí, které nakazí jeden infikovaný. Jenže výpočty uznávaného hematologa jeho fungování neodpovídají.

Brněnský lékař Jan Blatný je novým kapitánem boje s koronavirovou epidemií teprve den. "Přichází ve velmi těžké situaci pro celou naši zem, přesto má kuráž a energii do toho jít," uvedl po jeho jmenování ministrem zdravotnictví premiér Andrej Babiš (ANO).

 

Ten zároveň prohlásil, že už je Blatný v problematice "dobře zorientovaný". Uznávaný hematolog, který v čele resortu zdravotnictví po 39 dnech vystřídal epidemiologa Romana Prymulu ale v pátek před poslanci mluvil o důležitém reprodukčním čísle R a jeho výpočty neodpovídaly tomu, jak ve skutečnosti funguje.

 

"Jestliže budeme mít nakažených 1000, reprodukční číslo bude 1,5, potom se zvýši počet na 1500. Takže jenom o 500. Jestliže budeme mít milion nakažených a reprodukční číslo bude jenom 1,1, ke zvýšení dojde o 100 tisíc. To je ten problém, kterému nyní čelíme," řekl Blatný ve sněmovně.

 

 

Jenže to není pravda. Číslo R udává předpokládaný počet lidí, mezi které je schopen rozšířit nákazu jeden už infikovaný člověk. Pokud Blatný mluví o tisícovce nakažených a reprodukčním čísle 1,5, počet nemocných se musí vynásobit číslem 1,5. Nakažených by tak přibylo 1500, nikoliv 500, jak řekl ministr zdravotnictví.

 

Stejné chyby ve výpočtu se dopustil ve druhém uvedeném příkladu. Při milionu nakažených a reprodukčním čísle 1,1 by nemocní mohli nakazit další milion a 100 tisíc lidí, ne pouze 100 tisíc.

 

"Reprodukční číslo říká, kolik nově nakažených osob připadne v průměru na jednoho již nakaženého člověka. R = 1 znamená, že jeden nakažený člověk nakazí jednoho dalšího a až (pokud) se R dostane například na hodnotu 2, tak jeden nakažený člověk nakazí další dva lidi," popisuje fungování čísla R ve svém odborném článku Tereza Bártlová z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

 

 

Anketa

Jste spokojení s novým ministrem zdravotnictví?

Hlasovalo 3163 lidí.

Že se Blatný nepřeřekl, sám dokázal na tiskové konferenci k vývoji epidemie, kde špatný výpočet po pár hodinách zopakoval.

 

Ačkoliv s tímto výkladem reprodukčního odborníci pracují, neznamená to, že jeden nakažený za každých okolností nakazí ten počet lidí, který číslo R zrovna předpokládá. Jedná se pouze o průměrnou hodnotu. Může se totiž stát, že jeden infikovaný nenakazí nikoho, další pak může nakazit třeba osm lidí.

 

Reprodukční číslo v Česku podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška kleslo na 1,13 (více čtěte zde).

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz