Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.7. 2018 21:21
očekávaný summit

Setkání Putin - Trump: Popřeli vměšování do amerických voleb

Zdroj: TV Nova

Důvěrné jednání prezidentů Ruska a USA Vladimira Putina a Donalda Trumpa po více než dvou hodinách skončilo. Americký prezident po besedě s Putinem označil schůzku za "velmi dobrý začátek pro všechny". Ruský prezident po schůzce uvedl, že studená válka skončila, není tak důvod k napětí mezi USA a Ruskem. Podle Trumpa byly rozhovory velmi otevřené.

Na dnešním rusko-americkém summitu v Helsinkách panovala otevřená a pracovní atmosféra, jednání bylo úspěšné a užitečné. Na společné tiskové konferenci s prezidentem USA Donaldem Trumpem to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin.

 

Všechny problémy podle Putina nebyly odstraněny a ne ve všech otázkách panuje shoda. Obě strany ale učinily první krok, řekl ruský prezident. Za důležité považuje zahájit dialog o rovnováze stavů jaderných zbraní.

 

Putin zdůraznil, že ruský stát se nikdy nevměšoval a nehodlá se vměšovat do vnitřních záležitostí USA, a to ani do voleb. Reagoval tak na vyšetřování údajného ruského vlivu na prezidentské volby v USA v roce 2016.

 

"Jmenujte mi jediný fakt, který hovoří o tajné dohodě (Trumpova volebního štábu s Ruskem) při prezidentských volbách. Jsou to úplné bláboly," prohlásil ruský prezident. Je podle něj třeba opírat se o fakta, nikoli o pověsti.

 

Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem nikdy nebyly horší než v současné době, prohlásil americký prezident Donald Trump. Doufá nicméně, že to se po jeho dnešním jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem změnilo.

 

 

Trump na společné tiskové konferenci s Putinem poznamenal, že spolu hovořili mimo jiné o údajném ruském vměšování do amerických prezidentských voleb v roce 2016. Šéf Bílého domu zdůraznil, že se s ruským prezidentm před těmito volbami neznal a že neexistovala žádná tajná dohoda o jeho předvolební kampani.

 

"Rusko a USA musí najít způsob, jak spolupracovat při řešení společných problémů," prohlásil rovněž před novináři Trump. Konstruktivní dialog podle něj otevírá cestu k míru. "Produktivní dialog mezi našimi zeměmi je dobrý pro USA, pro Rusko, ale i pro celý svět," dodal. S ruským vůdcem se shodli, že ve společných debatách budou pokračovat.
 

 

Prezidenti spolu hovořili zhruba o půl hodiny déle, než organizátoři summitu předpokládali. Delší než plánované bylo i jednání Trumpa s Putinem během jejich prvního setkání v Hamburku loni v létě. Místo plánovaných 40 minut tehdy spolu mluvili přes dvě hodiny.

 

 

Jednání obou státníků mezi čtyřma očima jen za přítomnosti tlumočníků začalo asi hodinu po poledni, politici avizovali, že budou probírat aktuální témata i vzájemné vztahy mezi oběma zeměmi.

 

Putin při zahájení besedy poukázal na to, že s Trumpem i v minulosti udržoval stálé kontakty, uskutečnilo se několik telefonních rozhovorů. "Přišel ale čas na zevrubný rozhovor o dvoustranných vztazích a bolavých místech ve světě, je jich docela dost," řekl Putin.


Trump Putinovi pogratuloval k úspěšnému uspořádání fotbalového mistrovství světa v Rusku. Mezi problémy, o nichž chce hovořit, jmenoval obchod, vojenské problémy, Čínu nebo jaderné zbraně. "Udržovat s Ruskem dobré styky je ale dobré, nikoli špatné," poznamenal Trump.

  

Podle neoficiálních informací mělo setkání Putina s Trumpem začít dvacet minut po poledni SELČ po ceremoniálu fotografování. Ruský prezident se měl do prezidentského paláce v Helsinkách ke schůzce dostavit zhruba deset minut před polednem SELČ. Trump přicestoval do Helsink z Británie už v neděli.

 

 

Putin zamířil z letiště přímo do prezidentského paláce. Poprvé přitom použil speciální ruskou prezidentskou limuzínu Aurus, která je údajně větší než reprezentační vůz prezidenta USA přezdívaný The Beast (Bestie).

 

Podle původního protokolárního plánu měl podle agentury TASS Trump Putina v prezidentském paláci očekávat. Šéf Bílého domu ale podle televize CNN své plány změnil poté, co se Putin cestou do Helsink zdržel. Trump s odjezdem ze svého hotelu podle americké televize vyčkal až do chvíle Putinova příjezdu do prezidentského paláce.


Putin si podle ruských médií na dochvilnosti nezakládá, i na několik schůzek se zahraničními vůdci se v minulosti dostavil se zpožděním. Čekat nechal i britskou královnu Alžbětu II. nebo papeže Františka. Rekordu zřejmě v tomto ohledu dosáhl v roce 2012, kdy na něj bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč čekal čtyři hodiny.


Jak dlouho má dnešní jednání mezi čtyřma očima trvat, nebylo stanoveno. Podle Putinova poradce Jirije Ušakova také sami prezidenti rozhodnou o tom, zda bude podepsáno společné prohlášení, nebo zda prezidenti shrnou výsledky jednání jen na plánované tiskové konferenci.

 

 

Vztahy Spojených států a Ruska nebyly nikdy v dějinách horší, než jsou nyní. Před začátkem summitu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Helsinkách to v pondělí uvedl americký prezident Donald Trump.

 

Vinu za špatné vztahy mezi oběma zeměmi podle Trumpa nese řada let amerického bláznovství a hlouposti i současné vyšetřování údajného ruského vměšování do amerických voleb v roce 2016. Trump si také znovu pochvaloval výsledky summitu Severoatlantické aliance. z minulého týdne.

 

"Náš vztah s Ruskem NIKDY nebyl horší díky mnoha letům bláznovství a hlouposti USA a nyní - zmanipulovaného honu na čarodějnice," napsal šéf Bílého domu, který honem na čarodějnice běžně označuje vyšetřování údajného vměšování Ruska do předloňských prezidentských voleb v USA.

 

V jednom z tweetů prezident kritizoval svého předchůdce Baracka Obamu, který se podle něj v roce 2016 domníval, že prezidentské volby vyhraje demokratka Hillary Clintonová, "a tak když byl informován FBI o ruském vměšování, řekl, že se to nemůže stát, že to není nic moc velkého a NIC s tím neudělal".

  

"Když jsem vyhrál já, stalo se to velkým problémem a zmanipulovaným honem na čarodějnice, který vedl Strzok," dodal Trump s odkazem na Petera Strzoka, agenta FBI a bývalého člena týmu zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera. Řada republikánských politiků obviňuje Strzoka ze zaujatosti vůči prezidentovi. Za jeho odchodem z Muellerova týmu totiž stálo zveřejnění textových zpráv, které si před předloňskými volbami vyměňoval se svou milenkou, advokátkou FBI Lisou Pageovou. Psal v nich o potřebě zabránit Trumpovu vítězství.

 

Trump se vrátil také k summitu NATO z minulého týdne, po kterém podle něj obdržel od představitelů členských zemí aliance řadů telefonátů, v nichž mu lídři údajně děkovali za to, že je donutil, aby se dali dohromady a soustředili na finanční závazky. "Byl to skutečně skvělý summit, o kterém mnoho médií informovalo nepřesně. NATO je nyní silné a bohaté!" dodal americký prezident.

 

Trump v Bruselu kritizoval státy, které vydávají méně než dvě procenta HDP na zbrojení. Kvůli sporu, který americký prezident vyvolal, se musela aliance poprvé po deseti letech sejít na mimořádném zasedání. Všichni členové NATO zopakovali, že tento závazek splní do roku 2024, jak se v roce 2014 dohodli.

ČTK/ lud TN.cz
Reklama