Debata s lídrem

Eurovolby 2019: SPD chce EU úplně zrušit! Okamura řekl proč

Ve čtvrtek pokračovala série předvolebních debat s předsedy osmi parlamentních stran. Tentokrát do speciálního vydání Napřímo dorazil šéf SPD Tomio Okamura. Řeč byla o dvojí kvalitě potravin, migraci nebo proměně EU.

V době předchozích eurovoleb ještě Svoboda a přímá demokracie (SPD) neexistovala, a tak má letos šanci se do Evropského parlamentu dostat vůbec poprvé. Podle zatím posledního průzkumu by strana získala sedm až osm procent hlasů, což by znamenalo jeden mandát.

 

Předseda SPD Tomio Okamura uvedl, že je podle něj stávající podoba Evropské unie nepřijatelná. "Taková Unie je nereformovatelná. My navrhujeme zachovat volný pohyb občanů, služeb, peněz a volný trh, všechno ostatní už by ale bylo na členských státech," prohlásil Okamura.

 

SPD se podle něj chce vrátit ke stavu, který fungoval v době Evropského hospodářského společenství. "Je potřeba si říct, že ten experiment s Lisabonskou smlouvou, který je tu velmi krátce, je neúspěšný a ukončit ho," sdělil Okamura.

 

Kvůli EU podle Okamury nemá Česko možnost vytvářet vlastní bezpečnostní politiku. Podpisem Lisabonské smlouvy se navíc zavázalo přijmout euro, což se SPD také nelíbí. Už dříve navíc Okamura oznámil, že se v Europarlamentu přidá k dalším krajně pravicovým stranám a vytvoří novou frakci.

 

 

Moderátor Jaroslav Brousil se zaměřil také na aktuální problémy, která se často objevují v předvolební kampani. Mimo jiné šlo o dvojí kvalitu potravin nebo migraci a bezpečnost, které jsou velkými tématy SPD, přestože počet uprchlíků proudících do EU postupně klesá.

 

Záznam celé debaty si můžete zatím pustit na našem facebooku:

epa TN.cz