Předvolební debata

Místo krajů by se ČR měla rozdělit do tří celků, prohlásil v debatě Okamura

Bára Divišová
Bára Divišová
18.9. 2020 18:30
Téma:

Hnutí SPD jde do voleb s cílem získat alespoň 50 zastupitelských mandátů. Kandiduje i do Senátu, přestože ho považuje za zbytečnou instituce, která by měla být podle předsedy SPD Tomia Okamury nahrazená všeobecným referendem. Tato a jiná témata probral v předvolební debatě na TN.cz s moderátorkou Bárou Divišovou.

Hned na začátku debaty se téma stočilo ke koronavirové epidemii. "Problém je v tom, že vládou přijatá opatření nejsou dostatečně zacílená, včasná a srozumitelná. Nic na tom nezmění, jestli bude nějaký krizový štáb. Protože finálně je stejně odpovědná vláda a premiér. Všechny zajímá, jestli se budou zavírat školy a budou ekonomická opatření, ne jestli bude nouzový stav," prohlásil Okamura.

 

Co se voleb týče, získat 50 zastupitelských mandátů je podle něj reálné. "Hlavní motto kampaně SPD bude, že slušný a pracující člověk musí být na prvním místě," má lídr strany jasno. Do koalice v krajích je SPD ochotná jít s kýmkoliv, kdo jí umožní prosazovat její program.

 

Součástí programu například Libereckého kraje je úprava hranic krajů. Za tím si Okamura stojí a považuje to za dobrý nápad. "Hnutí SPD říká, že bychom měli zahájit diskuzi nad návratem k zemským zřízením - místo krajů by tu byly jen Čechy, Morava a Slezsko. Zlevnilo by se fungování veřejné správy," řekl.

 

 

V debatě se předseda SPD dostal i k tématu inkluze souvisejícím s nedávnou kauzou ohledně sloganu, který urazil řidiče MHD v Brně. "My nechceme, aby postižené děti nedostávaly výuku. Chceme, aby měly tu nejlepší možnou péči," tvrdí.

 

"Neomarxistický projekt inkluze, který sem přišel z EU, škodí zdravotně hendikepovaným dětem, protože se ve třídách cítí nedocenené a nedosahují tam takových úspěchů, jakých by dosahovaly ve zvláštní škole. Chceme, aby měly speciální péči, kterou bude obdivovat celý svět," vysvětluje.

 

 

Hnutí SPD kandiduje i do Senátu, přestože usiluje o jeho zrušení. "Můj návrh je zrušit Senát jako třetí pilíř. Nemá žádné pravomoci, není to pojistka demokracie. Neříkám, že třetí pilíř není potřeba. Říkám, abychom místo něj dali demokratické celostátní referendum," prohlásil Okamura.

 

"Je potřeba zefektivnit stát. Maďarsko nebo Slovensko Senát nemají a fungují efektivně. Mluvím z vlastních zkušeností, byl jsem Senátorem a nudil jsem se tam," dodal.

 

Tomio Okamura v předvolebních debatách s Bárou Divišovou:

pez TN.cz