Politika

SPD se chlubí známými tvářemi. Ty o tom ale nemají ani ponětí

Tomio Okamura, Nárožný, Bílá, Osvaldová, Čok
Zdroj: Profimedia
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Publikováno 11. 1. 2020
Téma:

SPD Tomia Okamury má dle oficiálních stránek a sociálních sítí názorovou podporu řady známých osobností. Ty ovšem často ani nevědí, že by kdy vyjádřily podporu programu SPD. Citáty, které SPD zveřejňuje na podporu své politické myšlenky, jsou totiž obvykle vytržené z kontextu a vyjmuté z obsáhlejšího vyjádření, často v rámci rozhovoru pro jiné médium.

Oblíbený herec Petr Nárožný měl o Evropě prohlásit, že pomalinku umírá a není ochotná se bránit. To skutečně řekl – před deseti lety v rozhovoru, který uveřejnil portál iDnes. I zde se jedná o osekaný výňatek z mnohem obsáhlejšího vyjádření, kde v první řadě vyzývá ke skutečnému řešení problémů, nebo alespoň upřímné snaze o to. Odsuzuje demonstrace, které dle jeho názoru nic neřeší, ale také přehnaný humanismus, který je podle Nárožného metlou lidstva.

 

 

"Ano, tu větu jsem pronesl, ale ve velkém rozhovoru pro magazín Dnes. O SPD jsem vůbec nemluvil. Tohle dělají prostě všichni politici. Někde se k něčemu vyjádříte, má to nějaký ohlas, lidi to zaregistrujou a řeknou si, no vždyť my vlastně říkáme totéž. To je normální. Je to vytržené z kontextu, je potřeba si přečíst celé to interview. Naštěstí jsem ve věku, kdy se můžu chovat svobodně a můžu být politicky nekorektní. Nechci nic od státu, nechci být státní zaměstnanec, nechci dělat politickou kariéru. Když chci, prostě řeknu svůj názor k tématu, ale aby to vyšlo pod xterým zkreslením… to dělá SPD," vyjádřil se pro TN.cz Petr Nárožný.

 

 

Zamykat státní hranice na sto západů podle příspěvku na stránce SPD by chtěla i Lucie Bílá. Zveřejněný úryvek pochází z rozhovoru před třemi lety pro magazín Právo, kde Bílá hovořila o tom, že do vlastního domu by člověk nepustil nikoho, kdo by ho mohl nějak ohrozit a že stejnou měrou by se mělo pečovat o Česko. Nevyzývá tedy k vybudování nové železné opony, ale k opatrnosti. Její slova zveřejnily Parlamentní listy.

 

 

Mezi názory slavných, které se objevily na oficiálních stránkách SPD, je například výňatek z rozhovoru zpěváka, baskytaristy a člena skupin ByPass a Pražského výběru Viléma Čoka, který poskytl pro portál Parlamentní listy. Tématem rozhovoru sice opravdu byla Evropská unie a "sluníčkářství", nejednalo se ovšem o vyjádření, které by Viléma Čoka stavělo mezi přesvědčené voliče SPD.

 

 

"Pokud kdokoli použije mé výroky v původní podobě, tedy nezměněny, nepřekrouceny a v dobrém úmyslu, nemám sebemenší problém s jejich uveřejněním kdekoli. Jako umělec jsem zásadně bezpartijní, leč přemýšlivý," řekl redakci TN.cz Vilém Čok. S použitím svého prohlášení v rámci příspěvku Tomia Okamury na sociálních sítích tedy problém nemá, nehodlá se ale stavět na stranu žádné politické organizace.

 

   

Rázný příspěvek, původně z rozhovoru pro Parlamentní listy, známé textařky Gábiny Osvaldové si na webu SPD také našel své místo. Někdejší porotkyně Superstar k tématu redakci TN.cz řekla: "To vyjádření jsem poskytla už před lety v jednom rozhovoru. Tohleto se mě skutečně netýká. To je něčí iniciativa, ruční práce. Nemám s tím nic společného. Je to jako kdybych se rozčilovala, že si někdo vezme písničku Láska je láska, celou ji předělá a dá to na youtube. To bych se opravdu musela uvztekat."

 

 

Boj proti tomu, aby si lidé někde něco našli a vytrhli to z kontextu, je podle Osvaldové zbytečný a marný. Sama je nad věcí a nad politickými záležitostmi se nerozčiluje. Vstoupit do politiky dle svých slov nehodlá: "Já? Nikdy! Jsem příčetná, takže ne, nikdy. Politika není nic pro mě."

TN.cz