Plány pro eurovolby

Zamezit dvojí kvalitě a snížit rozdíly v platech, to chce ČSSD

Téma:

Dvojí kvalita potravin nebo zmenšování rozdílů ve výši platů mezi západem a východem Evropy, to jsou témata, s nimiž jdou sociální demokraté podle jejich předsedy Jana Hamáčka do voleb do Evropského parlamentu. Hamáček to řekl ve speciálu pořadu Napřímo věnovanému právě eurovolbám.

Před pěti lety získali sociální demokraté 14 % hlasů a čtyři mandáty. Tentokrát by se Hamáček spokojil i s menším ziskem. "Sociální demokracie získala 14 % v době, kdy v průzkumech veřejného mínění měla podporu přes 20 %. Je potřeba vnímat aktuální politickou realitu a ve chvíli, kdy se v průzkumech podporujeme pod půlkou té podpory z minula, nemůžeme čekat, že výsledek zopakujeme," připouští Hamáček.

 

Hamáček tak chce hlavně "potvrdit pozici, kterou má ČSSD na české politické scéně". Průzkumy přiřazovaly ČSSD zisk v rozmezí od 8 do 12 %.

 

Předseda ČSSD připomněl, že jeho strana je členem druhé nejsilnější frakce v Evropském parlamentu, Socialistů a demokratů, podle Hamáčka má tak větší šanci prosadit v Bruselu svůj program a priority.

 

Ze čtyř europoslanců obhajují mandát dva – Pavel Poc a Olga Sehnalová, jednička a dvojka kandidátky. "Poc celou svojí politickou kariéru bojuje za lepší životní prostředí, bojuje proti škodlivým látkám v potravinách a ve vodě. Má na svém kontě celou řadu úspěchů, třeba boj s glyfosátem, to je jeho práce," chválil lídra kandidátky Hamáček.

 

U Sehnalové zase vyzdvihnul téma dvojí kvality potravin. "Teď se k tomu všichni hlásí, ale to téma otevřela a protlačila do další fáze Olga Sehnalová," tvrdí Hamáček.

 

Postavil se i za rozhodnutí nominovat před pěti roky do čela kandidátky sociologa Jana Kellera, ten už letos nekandiduje. Hamáček s ním o tom nemluvil. "Pokud se ale podíváte na statistiky hlasování, spíš než s klubem sociální demokracie hlasoval s tím levicovějším klubem (GUE/NGL - pozn. red.), kde je i česká KSČM," řekl Hamáček. Strana navíc chtěla mít v čele kandidátky člena ČSSD. Poslední europoslanec Poche se podle Hamáčka sám rozhodl bruselskou etapu svého života ukončit.

 

Případný odchod Česka z Evropské unie označil Hamáček za "ekonomickou sebevraždu". "ČR je země, která je závislá na exportu. Vyvážíme drtivou většinu naší produkce do zemí EU. Z mého pohledu by to nefungovalo," řekl o odchodu Česka z EU, o nějž usilují některé strany, a případném vyjednávání bilaterálních smluv o přístupu na trh.

 

Pokud jde o přijetí společné evropské měny, ČSSD má ve volebním desateru, že bude pro přijetí, až to bude výhodné pro české občany. "Exportéři by ho chtěli zítra. Z našeho pohledu je dobré euro přijmout. Ten kurz, který dneska je, ale není vhodný pro naše občany. Koruna je slabší, než by si zasloužila," tvrdí Hamáček.

 

Proč by lidé měli volit ČSSD? "Sociální demokracie jim zajistí férovou Evropu, kde nebudou platit dvojí standardy, kde budou stejně kvalitní potraviny pro všechny. Kde se postupně naše ekonomika a mzdy v Česku budou přibližovat k západu. Budeme země, která nebude mimo Evropu, bude vždycky sedět u hlavního jednacího stolu a bude spolurozhodovat o tom, jaká Evropa bude," dodal Hamáček.

 


Benešová má odborné kvality

Řeč kromě eurovoleb přišla i na domácí témata, především na rozhodnutí premiéra vyměnit tři ministry za ANO, včetně šéfa resortu spravedlnosti. Ministryní se stala Marie Benešová. "Z hlediska odborného tam žádný problém není, je zkušená právnička, vedla Nejvyšší státní zastupitelství i ministerstvo spravedlnosti. Odborně se jí nedá nic vytknout, ostatní jsou spekulace," řekl Hamáček.

 

Připomněl, že ČSSD načrtla červenou linii, kterou nemůže vláda překročit, a tou je jednání o odvolání Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. V takovém případě by ČSSD z vlády odešla. Benešové by ale dal prostor, aby představila své priority, co s českou justicí.

 

Na demonstraci proti změnám v justici se objevil i bývalý premiér Bohuslav Sobotka. "Je to jeho občanské právo," řekl Hamáček o jeho účasti.

 

"Já žádnou změnu aktuálně nechystám. Řekl jsem, že jsem s prací našich ministrů spokojen," řekl Hamáček navzdory tomu, že i místopředseda ČSSD Roman Onderka hovořil o možném konci ministra kultury Antonína Staňka. Hamáček připustil, že ho netěší, co se děje na ministerstvu kultury, podle informací, které má, ale neměl v případě odvolání dvou ředitelů příspěvkových institucí Staněk jinou možnost. Důležitý teď bude transparentní proces výběrového řízení, z něhož vzejdou noví ředitelé.

Podívejte se na celý pořad Napřímo s Janem Hamáčkem:

 

vbo TN.cz