VOLBY 2020

Předsedové stran by neměli mít ambice kumulovat funkce, uvedl Rakušan

Roman Dolejský
Roman Dolejský, Bára Divišová
Publikováno 2. 9. 2020

Předvolební debaty televize Nova se ve středu účastnil předseda STAN Vít Rakušan. Moderátorka Bára Divišová se ho ptala na programové priority hnutí, kandidáty i to, jak chce splnit ambiciózní plány.

Volební kampaň Starostové odstartovali v pondělí rozdáváním česneku. "Česnek léčí, česnek uzdravuje a česnek vyhání zlé duchy a na mnoha krajských úřadech je to podle nás potřeba," prohlásil předseda Vít Rakušan.


Ten je předsedou STAN od loňského dubna. Má tak za sebou na předsednické pozici jediné volby, a to do Evropského parlamentu v roce 2019. S volebním lídrem Jiřím Pospíšilem si tehdy hnutí pohoršilo oproti předchozím volbám o 4,3 procentního bodu a přišlo o jeden mandát, celkově pro něj hlasovalo 11,65 procent voličů.

 

Hnutí STAN se chce dostat do zastupitelstev všech krajů, také chtějí obhájit hejtmanský post a nějaké další přidat. Rakušan by byl spokojen se čtyřmi novými posty.

 

 

Moderátorka Bára Divišová se předsedy STAN ptala na volební program. Strana navrhuje zavést brannou a občanskou výchovu na středních školách, kvůli posílení cestovního ruchu chtějí posilovat regionální letiště a přichází také s projektem "venkovský doktor", který by zlepšil dostupnost lékařské péče na venkově. Kraje by podle Rakušana měly mít ambici pomáhat lékařům a podporovat je.

 

K branné výchově předseda uvedl, že její součástí jsou věci, které jsou velmi důležité v životě a připraví děti na krizové situace. Důležitá je i například výuka první pomoci, která je také součastí.

 

Hnutí STAN chce změnit systém rozdělování daní. Krajské samosprávy se podle Rakušana musí pravidelně doprošovat, aby dostaly finance na silnice. "Tohle žebrání je nedůstojné a vede vždycky k podezření z politické korupce," uvádí Rakušan. V krajích podle něj nefungují výběrová řízení, je třeba se v budoucnu zaměřit zejména na větší transparentnost.

 

 

Debata se zaměřila také na lídry kandidátek v jednotlivých krajích. V Jihomoravském kraji nastoupí František Lukl, starosta Kyjova a předseda Svazu obcí a měst, za Vysočinu pak starosta Pacova a krajský zastupitel Lukáš Vlček, bývalý předseda STAN Petr Gazdík ve Zlínském kraji a bývalá novinářka a starostka města Mnichovice Petra Pecková ve Středočeském kraji.

 

Rakušan si myslí, že by neměl být opakovaně lídrem kandidátek, proto nechce kandidovat na hejtmanský post ve Středočeském kraji. Kumulovat jednotlivé funkce je podle něj pro předsedu celostátní strany nevhodné, protože se poté nestíhá plně věnovat všem postům. Spojení poslaneckého postu a postu lídra ještě jde, na hejtmanský post ale podle něj předsedové stran nemají dostatek času.

Podívejte se na reportáž z Televizních novin:

TN.cz