Dvacetikorunové šílenství

Speciální mince jsou vyprodané! Víme, jak je ještě sehnat

Mince k oslavám 100. výročí republiky
Zdroj: Getty Images, cnb.cz
Mince k oslavám 100. výročí republiky
Téma:

Dvacetikoruny s portréty Masaryka, Beneše a Štefánika už letos neseženete. Lidé vykoupili všech 600 tisíc mincí, nejvíce z nich vydala pobočka České národní banky v Praze. Nemusíte ale zoufat, speciální dvacetikoruny ještě budou k dostání.

Dvacetikorunové šílenství skončilo. Někteří lidé před pobočkami České národní banky (ČNB) stanovali přes noc, aby měli největší šanci zvláštní mince získat. I přesto si mohli vyměnit maximálně devět kusů - tři od každé sady s portrétem Tomáše Garrigua Masaryka, Milana Rastislava Štefánika a Edvarda Beneše.

 

Většina lidí si podle statistik ČNB vyměnila maximální počet mincí, který platil na osobu a den. "U těch, kdo měli zájem jen o některé motivy, převažovaly mince s portrétem prvního československého prezidenta T. G. Masaryka," uvedla banka v tiskové zprávě.

 

Největší zájem o mince byl v Praze, kde se vydalo 38 procent všech mincí, a v Brně, kde pracovníci vyměnili 26 procent. Nejsilnějším dnem bylo úterý 30. října, kdy také dvacetikoruny došly. Zaměstnanci ČNB pracovali často přesčas, aby odbavili celou frontu.

 

 

Pokud jste mince nezískali, nemusíte zoufat. Budou vyraženy ještě v příštím roce, kdy bude ČNB slavit 100. výročí vzniku československé koruny. Lidé si budou moci koupit dvacetikoruny s Masarykem, Benešem a Štefánikem také v sadě s mincemi s významnými meziválečnými finančníky.

 

Trojice mincí s portréty Aloise Rašína, Viléma Pospíšila a Karla Engliše bude vydána na konci ledna 2019. "S počtem a způsobem distribuce sad obsahujících všech šest 'jubilejních' dvacetikorun ČNB veřejnost seznámí, jakmile o nich rozhodne," doplnila banka.

epa TN.cz