Obchodní sdělení
Toto je obchodní sdělení. Redakce TN.cz neovlivňuje jeho obsah.

Špičkové výtvarné umění na výstavě v Galerii KODL

Téma:

Navštivte předaukční výstavu jedinečných uměleckých děl 19. a 20. století vytvořených věhlasnými autory.

Pokud se domníváte, že předaukční výstavy nejsou určené široké veřejnosti, mýlíte se. Právě nyní máte příležitost prohlédnout si díla, která nejsou běžně k vidění. Nemusíte být sběratelé, navštívit tuto přehlídku výjimečných obrazů může každý, kdo obdivuje české umění. Vstup je zdarma a otevřeno je každý den včetně víkendů a svátků až do 30. listopadu. V galerii s radostí uvítají i návštěvy studentů s učiteli. Ostatně ani aukce nejsou určeny jen pro vyvolené a neprodávají se na nich jen díla za milionové částky. Draží se i díla, jejichž cena začíná na částce dvacet tisíc korun.

Letošní podzim je však pro Galerii KODL mimořádný nejen probíhající výstavou a nadcházející aukcí. Připomíná si totiž neuvěřitelných 30 let od chvíle, kdy Martin Kodl připravoval společně s přáteli 22. října 1989 první aukci pod názvem Antikva Nova Praga. „Protože v období socialismu bylo pořádání aukcí nezákonné, tak jsme tehdy poněkud odvážně zahájili novodobou aukční éru naší země. Jsme rádi, že tento smělý krok vyšel správným směrem a my jsme se mohli vydat na dlouhou a dobrodružnou cestu, která nás dovedla až k historicky nejúspěšnějším aukcím a mnoha působivým autorským rekordům“, vysvětluje Martin Kodl, majitel aukční síně.
 

Výstava udělá radost obdivovatelům umění 19. století, které se představuje obrazy předních českých i vybraných zahraničních autorů. Prohlédnout si můžete plátna malířů jako Václav Brožík, Jaroslav Čermák, August Bedřich Piepenhagen, Karel Purkyně, Antonín Slavíček a František Ženíšek. Jakub Schikaneder je zastoupen výjimečnou prací Podzimní červánky z jeho vrcholného období. Své místo má tradičně i krajinář Václav Radimský.

Silným momentem výstavy i aukce jsou díla české moderny, která se představuje celou řadou vynikajících galerijních obrazů. Někteří z našich největších umělců (Toyen, Mikuláš Medek, Václav Špála a František Foltýn) jsou v podzimní aukci výjimečně zastoupeni celými kolekcemi galerijních děl, takže lze podrobně studovat vývoj jejich výtvarného jazyka. Nejdražší položkou je obraz Toyen Ráj Černochů s vyvolávací cenou 18 milionů.
 

Máte rádi díla Josefa Čapka? Skvělou ukázkou jeho tvorby je vzácný obraz Červený motocykl. Dílo se samotnému Čapkovi tak líbilo, že ho umístil nad svůj pracovní stůl. Již tradičně se sešla kolekce obrazů Emila Filly, která reprezentuje průřez takřka celou jeho tvůrčí kariérou. Bohatě a velice pestře je zastoupena i tvorba oblíbeného Václava Špály. Kromě kytic a zátiší, a to včetně těch raných, má divák možnost prohlédnout si i krajinářskou polohu jeho tvorby.
 

Od loňského roku podporuje Galerie KODL při podzimní aukci Paměť národa. Projekt, který zpřístupňuje badatelům i široké veřejnosti autentická svědectví pamětníků významných dějinných událostí 20. století. Tentokrát se nebudou dražit obrazy, ale přednost dostala dokumentární fotografie. Kurátoři tak chtějí upozornit na její nespornou uměleckou hodnotu. Ve spolupráci se spolkem 400 ASA se nabízí speciálně vybraná významná díla sedmi zakládajících členů z jejich nedávné výstavy v Národní galerii. Jedná se o fotografie Karla Cudlína, Jana Dobrovského, Alžběty Jungrové, Antonína Kratochvíla, Jana Mihalička, Tomkiho Němce a Martina Wágnera. Ty doplňují práce tří zahraničních fotografů. Zájemcům se nabízí nebývalá příležitost podpořit Paměť národa a zároveň potěšit i sebe.

Více informací na www.galeriekodl.cz

Související témata:
Komerční článek