Migrace

Špína a koronavirus. V Řecku vznikl nový tábor pro tisíce migrantů

Uprchlíci při požáru v Řecku přišli o přístřeší
Zdroj: Profimedia
Ilustrační obrázek.
Jan Houška
Jan Houška
Publikováno 27. 9. 2020
Téma:

Na řeckém ostrově Lesbos vzniknul nový tábor pro tisíce migrantů. Podle místních v něm panují otřesné podmínky. Tábor má být náhradním domovem pro 13 tisíc uprchlíků, kteří přišli o střechu nad hlavou při požáru tábora Moria na začátku září.

"Tento tábor je horší než Moria. Všechno je tu špinavé. Chceme se umýt a zůstat čistí, ale jak to máme udělat, když tu nemáme přístup k čisté vodě? Mezi lidmi se tu objevil také koronavirus,“ uvedli obyvatelé tábora pro Deutsche Welle.

 

Nový tábor vzniknul poblíž moře v areálu bývalé střelnice. A právě z toho, že tábor leží u moře, má většina obyvatel strach. Bojí se, že by se jejich děti mohly utopit.

 

 

Tábor ohrožuje také počasí, jelikož u moře vítr fouká mnohem silněji a jsou zde častější srážky, které mohou tábor vytopit.

 

Tábor Moria, který 8. září zachvátily plameny byl největším táborem pro uprchlíky v Evropě. Tisíce lidí se tak ocitly bez přístřešku a živoří na řeckých silnicích bez jídla, vody a stanů.

 

 

Původně byl vytvořen pro tři tisíce lidí, ale bydlelo jich tam více než 13 tisíc. Šestice uprchlíků, která tábor úmyslně zapálila stojí nyní před soudem s obviněním ze žhářství.

 

Evropská komise představila návrh nového azylového a migračního systému. Podívejte se na reportáž televize Nova:

Související témata:
TN.cz