České obchody a restaurace

Špína, myši a okousané potraviny: Inspektoři uzavřeli 16 provozoven

Uzavřené provozovny
Zdroj: SZPI
Téma:

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce zase museli uzavřít další restaurace a prodejny potravin, ve kterých panovaly otřesné hygienické podmínky. Celkem šestnáct provozoven nařídila inspekce okamžitě zavřít.

Největším problémem byl výskyt hlodavců. Inspektoři našli trus nebo dokonce živé myši v dobré polovině provozoven, které nechali v průběhu necelého měsíce uzavřít. Inspektoři viděli, jak se myši proháněli po potravinách nebo našli okousané potraviny.

 

Dalším restauratérům a majitelům obchodu s potravinami se zase příliš nechtělo své podniky uklízet. Mnohdy ani zaměstnanci neměli pořádně jak, protože v provozovně netekla teplá voda. Zdi a stropy některých místností "zdobila" plíseň.

 

GALERIE: Uzavřené provozovny

1
/
36
Zdroj: SZPI
Uzavřené provozovny - 1 ; Potraviny/večerka Tin Do Van v Uhlířských Janovicích. Provozovna byla v alarmujícím stavu vzhledem ke značnému působení myší. V regálech na prodejní ploše byly při stěnách i pod potravinami (dětské piškoty, smažené bramborové lupínky, tyčinky) myší exkrementy. Řada potravinových obalů zde byla znečištěna právě myším trusem, nebo byla hlodavci okousána. Myší exkrementy byly přítomny také ve skladu potravin, sociálním zázemí provozovny (na sporáku) a po balených nápojích dokonce pobíhala myš. Vyjma těchto pochybení byly zjištěny i další, jako znečištěné podlahy či pár bot, položený v krabici s bramborami.

 

Jako častý neduh, který museli inspektoři řešit, se ukázalo skladování předmětů, které nemají s provozem restaurace nebo prodejny potravin, nic společného. V jedněch potravinách v Manětíně našli inspektoři ve skladu dokonce použité pneumatiky.

 

 

"V případě zjištění nepřijatelných hygienických podmínek Inspekce přikročila ke kompletnímu či částečnému zákazu užívání prostor do doby sjednání nápravy a naplnění nařízených opatření. S kontrolovanými subjekty, které se vážně provinily proti předpisům, inspekce zahájí správní řízení o uložení sankce," uvedl Radoslav Pospíchal ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce.
 

Související témata:
vbo TN.cz