Památkový inspektor

"Špitál" Kuks se vrátil do krásy, kterou měl před 300 lety

I letošní prázdniny se reportéři televize Nova zaměří na naše památky. Populární Památkový inspektor se tentokrát vydal do barokního Hospitalu v Kuksu, který příští rok oslaví 300 let své existence.

A loni dostal k významnému výročí ten nejlepší dárek, generální opravu za 440 milionů korun. A je to opravdu znát.


Už z dálky je hospital majestátní stavbou, znovu jako v dobách, kdy hrabě František Antonín Špork hospital pro sto špitálníků, přestárlých válečných veteránů, zbudoval.


Říká se, že Špork si takovým počinem chtěl vyléčit svůj komplex, pocházel totiž z chudých poměrů. Jeho mistrovským tahem bylo zlanaření Matyáše Brauna. Světoznámý sochař tu vytvořil celý betlém nebo soubor soch Ctností a neřestí.


To je ale teprve začátek, před lapidáriem památky je rozlehlá bylinková zahrada.144 záhonů vypadá, jako by je řád milosrdných bratří opustil teprve nedávno.


Hospital má čtyři hlavní prohlídkové okruhy. Strávit tu můžete klidně i tři hodiny, ale na výběr jsou i prohlídky jen některých částí. Kdo se chce bát, nebo v parných dnech trochu zchladit, sestoupí do hrobky rodiny Šporků - mimochodem právě tady je zřejmě nejcennější Braunův výtvor, dřevěný kříž s Ježíšem Kristem.


"Hlavní okruh stojí 100 korun, zlevněné vstupné pro seniory a studenty 70 korun, pak tu jsou i kratší okruhy, třeba hrobka za 30 korun," vypočítává kastelán Kuksu Libor Švec.


Velkou chloubou je na Kuksu i skutečná barokní lékárna. Právě sem lidé ze širokého okolí chodili už v 18. století pro medicínu. Na nádvoří najdete obchůdek s bylinkovými dobrotami, ve sklepení zase s dobrotami tekutými.Přímo v areálu je také restaurace. Ceny jsou příjemné, za gulášek dáte stovku, za ostatní jídla kolem 120 až 130 korun. Že byste tu zabloudili, nehrozí - na každém rohu jsou informační tabule, podle nich bez problémů najdete i toalety. Skvělou vychytávkou je úschovna zavazadel hned vedle pokladny.


Parkoviště je půl kilometru od hospitalu. Stojí 40 korun na den a desetiminutová procházka je velmi příjemná. Během roku tu pořádají bezpočet akcí, například mistrovství republiky ve vábení jelenů.
 

pez, Filip Pultar TN.cz