Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Jak tohle dopadne?

Špitály odtajnily ceny léků. Teď mohou zdražit nebo chybět!

Léky
Zdroj: Getty Images

Nemocnice léky nakupují ve velkém a díky tomu mohou mít od výrobců mimořádné slevy. Jenže podmínkou může být to, že jsou špitály vázány mlčenlivostí a nesmějí o těchto výhodách veřejně mluvit. Teď některé nemocnice mlčení prolomily.

Třeba lék na rakovinu prsu kupují nemocnice i o 700 korun levněji, než kolik jim na něj dává pojišťovna. Za uplynulý rok tak mohly špitály na přípravku "vydělat" až deset milionů korun, píší čtvrteční Lidové noviny.

 

Odtajnění cen léků ale může mít dalekosáhlé následky - výrobci totiž slevy poskytují velkým odběratelům proto, že jsou neveřejné. To se nyní změnilo, protože fakultní nemocnice na výzvu ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha začaly nákupní ceny léků zveřejňovat.

 

A to i těch, kde jsou zdravotnická zařízení vázána mlčenlivostí. A to může být podle deníku pořádný problém - léky na rakovinu či přípravky na vzácná onemocnění, které se nedají nahradit, mohou výrobci pro český trh výrazně zdražit.

 

 

"Pro globální firmu je nepřijatelné, aby se jim zveřejnění cen za jedno balení v Česku promítlo do velkého tendru třeba v Německu, protože tam jsou cenová ujednání úplně jiná. Česko nakupuje významně laciněji,“ řekl LN ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček.

 

Běžných pacientů se zdražení sice nedotkne, ale léky zkrátka nemusejí být dostupné. Minimálně jeden výrobce už totiž pohrozil, že pokud bude zveřejňování cen léků pokračovat, může jejich dodávky ukončit.

pez TN.cz