klimatická dohoda

Trump kašle na klima. Jeho vláda učinila zásadní rozhodnutí

Donald Trump při proslovu na zasedání Valného shromáždění
Zdroj: Profimedia
Hana Mikulková
Hana Mikulková
Publikováno 5. 11. 2019
Téma:

Spojené státy Americké odstoupí od klimatické dohody. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo zaslal OSN oficiální dopis, kterým zahájil proces odstoupení.

Prezident USA Donald Trump oznámil, že Spojené státy odstoupí od pařížské dohody o klimatu, už v roce 2017. Smlouva je podle Trumpa pro Američany neúnosně drahá. Mike Pompeo v prohlášení vysvětlil, že dohoda zatěžuje americkou ekonomiku.

 

"V mezinárodních diskusích o klimatu budeme i nadále nabízet realistický model - podpořen výsledky odborníků - které ukážou, že inovace a otevřené trhy vedou k větší prosperitě, méně emisím a bezpečnějším zdrojům energie," uvedl Pompeo prohlášení.

 

Pařížská dohoda byla uzavřena v roce 2015. Trumpův předchůdce Barack Obama klimatickou dohodu podepsal v roce 2016. USA je první zemí, která se rozhodla od pařížské dohody odstoupit. OSN podle mluvčího Farhana Haqa saida brzy oznámí postup procedury ohledně odstoupení. 

Trumpovo rozhodnutí o odstoupení kritizují ekologové a další odborníci na životní prostředí. Jednání odsoudil například bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg a řada dalších osobností.

 

"Donald Trump je pro naše klima, čistý vzduch a vodu nejhorším prezidentem naší historie," řekl Michael Brune, výkonný ředitel ekologické organizace Sierra Club. "Dlouho poté, co Trump nebude prezidentem, bude jeho rozhodnutí vypovědět Spojené státy z Pařížské dohody považováno za historickou chybu," dodal.

 

Čína a Spojené státy patří mezi největší znečišťovatele ovzduší ze 195 zemí, které Pařížskou klimatickou dohodu podepsaly. Čína už v roce 2017 slíbila, že bude spolupracovat s Evropskou unií na podpoře dohody. A to i přesto, pokud od ní USA odstoupí.
 

TN.cz