přehled akcí

Spojte košt s pohybem: Vyrazte na burčákový pochod či závod!

Vinobraní
Zdroj: Mediafax
Pálavské vinobraní
Téma:

Milovníci hroznových nápojů by měli zbystřit! Sezóna burčáku a vinobraní je totiž v plném proudu. I tento víkend se můžete vypravit na množství příjemných akcí. A někde do ochutnávky dokonce zapojili i pohyb.

Ačkoli by se mohlo zdát, že vinobraní je záležitostí ryze moravskou, není to pravda. Možnost ochutnat lahodná vína a burčáky mají lidé po celé republice, a to i tam, kde byste vinnou révu hledali marně.

 

O nadcházejícím víkendu se můžete vydat například na tyto akce:

Strážnické vinobraní

Město Strážnice v sobotu zve na tradiční celodenní vinařskou slavnost města. Návštěvníci se mohou těšit na jarmark tradičních i gastronomických výrobků, vinařský koutek pro děti, krojovaný průvod, humorné vystoupení folklorních souborů a skupin, cimbálové muziky ve víchách, košt burčáků a vín.

 

Trojské vinobraní

Tradiční slavnost dobrého vína i burčáku se koná v barokních zahradách Trojského zámku v sobotu od 11 do 20 hodin. Kromě vín předních českých vinařů a dobrého jídla se můžete těšit na bohatý program. Vstupenka na Trojské vinobraní platí i pro vstup na vinobraní Botanické zahrady hl.m.Prahy, které se koná ve stejný den.

 

Vinobraní v Edenu

Celodenní Vinobraní s Králem vín v Edenu doplní cimbálová kapela, bohaté občerstvení v podobě oliv, sýrů, uzenářských specialit a pečiva. Vyhlášení soutěže o věcné ceny, rozhovory s vinaři, ochutnávky a k vybraným vínům nejvhodnější kombinace sýrů, jejichž vzájemné souznění mohou návštěvníci okamžitě ochutnat.

 

 

Vinobraní Střelecký ostrov

Tradiční slavnost pro celou rodinu s burčákem, vínem z Moravy i celého světa, grilováním a pečeným selátkem, živou hudbou a jazzovou zpěvačkou Yvonne Sanchez jako hvězdou večera se uskuteční v sobotu na Střeleckém ostrově v Praze. Akce se koná od 12 do 22 hodin.

 

Vinobraní na zámku Kačina

Již 5. ročník slavnosti vinobraní – dožínek, pořádají ve velkolepém areálu zámku Kačina. Chystá se degustace vín z produkce českých, moravských a zahraničních vinařů i ochutnávka burčáků a vína z vinice Na Borku, která se nachází v bezprostřední blízkosti zámku Kačina. Grilovaný beran či pochutiny k vínu jsou samozřejmostí. Celá akce bude jako již tradičně doprovázena bohatým kulturním programem zaměřeným na všechny generace. Součástí je výstava zemědělské techniky a domácích zvířat.

 

Vinobraní v Moravské Nové Vsi

Slavnost vinobraní se koná také v Moravské Nové Vsi, již tradičně v autentickém prostředí vinných sklepů Výmol a Zátiší. Slavnost bude zahájena ve 14 hodin tradičním průvodem krojovaných. Průvod půjde obcí do vinných sklepů Výmol a Zátiší, kde místní Slovácký krůžek slavnostně "Otevře horu". Pro návštěvníky bude po celé odpoledne připraven bohatý kulturní program, gastronomické speciality, ochutnávka vín odrůdy Cabernet Moravia místního vinařského spolku a zejména otevřené sklepy, kde vinaři nabídnou i první burčák.

 

 

Vinobraní na Kuksu

Jubilejní desátý ročník vinobraní se koná na Kuksu. Připraveny jsou skvělé ochutnávky vín, občerstvení s vínem se snoubící, jarmark nebývalého rozsahu a doprovodný kulturní program pro dospělé i pro děti. Jako každoročně přijde chvíle, kdy poteče víno po barokním schodišti a zdarma budou moci ochutnat návštěvníci víno ve vinných lázních.

 

Pálavské vinobraní

Pálavské vinobraní v Mikulově je největší slavností vína na Pálavě. Historické průvody, zábavné programy pro všechny věkové kategorie – na Pálavském vinobraní vystoupí řada řada interpretů zvučných jmen z naší i slovenské populární scény. Dále historická a vinařská tržnice, košty vína a burčáků, gastronomické speciality.

 

Znojmo Burčák Tour

Zúčastněte se největšího seriálu závodů na horských kolech. Víno, burčák, parádní atmosféra, dobrá nálada, moravská pohostinnost a tomu všemu odpovídající ne až tak náročná, rovinatá a zvlněná trať kolem kukuřičných polí, sadů a vinic s nezapomenutelnými "opojnými" občerstvovačkami. Kromě tekoucího vína bude ve vinohradech na Kraví hoře pro všechny milovníky čerstvého ovoce nachystaná degustace hroznového vína (hroznů), které budou přehledně označeny příslušnou odrůdou, aby každý, kdo ochutná, měl možnost poznat rozdílnost chutí jednotlivých odrůd z okolních vinic.

 

Putování za burčákem

Vyznavače pěší turistiky a cykloturistiky láká na podzimní putování mezi vinohrady a sklípky svazek obcí Modré Hory. Koná se tady 9. ročník akce Putování za burčákem po Modrých Horách spojené se zarážením hory ve Vrbici. Startuje se v sobotu od 9 hodin od rozhledny Slunečná ve Velkých Pavlovicích, pokračuje se přes Němčičky, Bořetice a Kobylí do Vrbice. Na začátku zaplatíte 140 Kč, dostanete skleničku na ochutnávky a pak záleží jen na vás, kolik vzorků si na dvanácti zastávkách po cestě dáte.

mom TN.cz