reklamní plochy

Spor o desetitíce reklam: Podle soudu smlouva s dopravním podnikem neplatí

Bára Divišová
Bára Divišová
Aktualizováno 18:38
6.9. 2019 18:17
Téma:

Smlouva na pronájem reklamních ploch mezi pražským dopravním podnikem a firmou Rencar je neplatná - rozhodl o tom zatím nepravomocně obvodní soud pro Prahu 9. Smlouvu, která byla uzavřena v roce 1997, před třemi lety dopravní podnik označil za nevýhodnou a vypověděl ji, ačkoli měla platit až do roku 2031. Rencar chtěl soudně výpověď zneplatnit a proti čtvrtečnímu verdiktu se odvolá.

Smlouva se týkala desetitisíců reklamních ploch, které dopravní podnik na základě smlouvy staré téměř 23 let pronajímal společnosti Rencar. "Jsou to veškeré plochy v dopravních prostředcích, na dopravních prostředcích, uvnitř metra, na zastávkách a podobně," uvedl mluvčí firmy JCDecaux, pod kterou většinově Rencar spadá, Jiří Chvojka.

 

Před třemi lety dopravní podnik zjistil, že je smlouva nevýhodná. Podle znaleckého posudku totiž činí tržní nájemné za reklamní plochy užívané společností Rencar více než sto milionů korun, firma za ně ale platila zhruba polovinu.

 

Dopravní podnik smlouvu proto vypověděl. Rencar se bránil soudně - soudkyně ve čtvrtek ale smlouvu označila za neplatnou, protože v ní nebylo jasně řečeno, jakých konkrétních ploch se týkala. "My jsme spokojení," řekl advokát dopravního podniku Ondřej Krotil.

 

 

Rencar se proti rozsudku odvolá. Spor tak bude řešit krajský soud. "Věříme, že soud vyšší instance jasně prokáže, že když se smlouva 26 let plní, tak asi platná bude," tvrdí Chvojka.

 

Dopravní podnik je menšinovým akcionářem Rencaru - ve firmě vlastní 28 %. Většinově firma spadá pod mezinárodní reklamní skupinu JCDecaux. Ta má v Praze smlouvu i s magistrátem na provoz přístřešků MHD, kterou minulé vedení magistrátu rovněž označilo za nevýhodnou a rozhodlo o tom, že ji neprodlouží.

TN.cz