VYOSTŘENÍ SPORŮ

Spor o opatření proti Covidu: Blíží se volby a koalice se nedokáže shodnout

Téma:

Vládní hnutí ANO a sociální demokracie se v posledních dnech při řešení situace kolem šíření koronaviru nemůžou shodnout. Podle politologů se dá předpokládat, že s blížícími se krajskými a senátními volbami se spory budou stále více vyostřovat.

Rychlé šíření Covidu-19 odhalilo spory ve vládnoucí koalici. ANO a ČSSD se v posledních dnech jen těžko shodnou na tom, jaká opatření přijmout a kdo o nich rozhodne. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) chce obnovit krizový štáb, premiér Andrej Babiš (ANO) je proti.


“Krizový štáb se na jaře osvědčil, minimálně jako platforma pro výměnu informací mezi rezorty. Takže z mého pohledu by to bylo užitečné,“ prohlásil Hamáček.


“Určitě na to není důvod. Krizový štáb, kde hlavní roli hráli policisté a hasiči, dohlížel na omezení v té době pohybu našich občanů a dodržování různých nařízení,“ řekl Babiš.

 


Se svým šéfem souhlasí i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). “Ta situace určitě není taková jako na jaře. Nemáme zásadní problém s nedostatkem ochranných prostředků, což byl problém na jaře,“ ujistil.


Podle politologů se ale bude situace mezi stranami koalice ještě vyostřovat. “Ta strategie přitahuje pozornost médií a v čase předvolebním je to velmi intenzivní spor, hraje se o prostor v televizích. Kdo bude vypadat, že zvládá tu krizi lépe, klidněji a efektivněji, tak má velkou šanci oslovit velkou část voličů,“ vyjasnil politolog Jan Kubáček.


Podle opozice by měla vláda jednat na základě rozhodnutí odborníků. “Rozhodují o opatření na základě toho, zdali jim píší lidi na sociální sítě, či nikoli,“ mínil předseda SPD Tomio Okamura.

 


“Já určitě takto nejednám, protože kdybych měl jednat pouze podle toho, co mi kdo píše, tak už bych asi ani nebyl na ministerstvu zdravotnictví,“ reagoval Vojtěch.


Spor je kvůli nošení roušek. Jan Hamáček tvrdí, že jejich plošné nošení ve vnitřních prostorách mělo přijít už na začátku září. Tento návrh Adama Vojtěcha ale nepodpořili odborníci na ministerstvu zdravotnictví.
 

Eliška Kopánková, rod TN.cz