Jako v Kocourkově

Spor o povinnou maturitu z matiky je tu zas! Chtějí ji znovu jen odložit

Háta Sassmannová
Háta Sassmannová
Aktualizováno 14.2. 2020 20:39
Téma:

Českou politickou scénou opět zmítají spory o povinnou maturitu z matematiky. Poslanecká sněmovna zatím stále váhá, zda povinnost zrušit úplně. Nyní je ve hře opětovné odložení zkoušky.

Poslanci sociální demokracie a hnutí ANO za podpory SPD a komunistů navrhují, aby povinná maturita z matematiky zůstala zachována. Její ostrý start by ale rádi posunuli ze současného termínu v roce 2021 o dva roky.

 

To se ale nelíbí ministrovi školství Robertu Plagovi, který by byl pro, aby se povinná maturita z matematiky zrušila úplně. Argumentuje tím, že už nyní mnoho studentů u zkoušky neuspěje. Podle něj je potřeba nejprve změnit systém výuky předmětu na školách.

 

Současný poslanecký návrh na odsun by tak doplnil ministerský návrh zákona právě na úplné zrušení zkoušky.

 

 

S odkladem povinné maturity z matematiky ale nesouhlasí opozice. Podle ní totiž nejde o komplexní řešení a jen prodlužuje nejistotu studentů i jejich rodičů. U opozice tak pravděpodobně bude hledat podporu pro svůj návrh ministr školství.

 

Podle nynějšího zákona studenti gymnázií a lyceí nastoupí poprvé k povinné maturitě z matematiky už za rok na jaře, studenty většiny ostatních maturitních oborů zkouška čeká o rok později.

epa TN.cz