Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Spor o profesory

Univerzita Karlova žalovala prezidenta Zemana! Soud to zamítl

Zdroj: TV Nova

Pražský Městský soud se dnes zabýval žalobou na prezidenta Miloše Zemana. Toho žalovali Univerzita Karlova a akademik Ivan Ošťádal. Soud ale žalobu zamítl.

Univerzita Karlova spolu s Ivanem Ošťádalem z Matematicko-fyzikální fakulty žalovali prezidenta kvůli tomu, že ho loni odmítl jmenovat profesorem.

 

Zeman měl loni v květnu jmenovat celkem 45 nových profesorů českých univerzit. Jmenoval jich ale nakonec jen 42, tři jména odmítl - a mezi nimi byl i Ošťádal. Zeman to zdůvodnil tím, že Ošťádal byl údajně agentem komunistické státní bezpečnosti a držitelem propůjčeného bytu.

 

 

Tyto informace Ošťádal odmítá. A na jeho stranu se postavila i Univerzita Karlova, podle které splnil veškeré požadavky na to, aby se mohl stát profesorem. Soud nemůže prezidentovi nařídit, aby někoho profesorem jmenoval.

 

Univerzita tak po soudu požadovala, aby prezidentovi uložil vydání oficiálního stanoviska ve věci. A až v případě, že by toto oficiální stanovisko prezident vydal, zvážila by univerzita i Ošťádal další možný postup.
 

Soud ale žalobu zamítl. Verdikt je pravomocný, napadnout ho případně lze kasační stížností u Nejvyššího správního soudu.

 

"Soud žalobu zamítl, protože ke dni jeho rozhodování již nečinnost netrvala," konstatovala předsedkyně senátu pražského městského soudu Viera Horčicová. Upozornila na to, že Zeman sdělil dopisem z letošního ledna ministryni školství, že Ošťádala nejmenuje. Akademik nepodal žalobu proti nezákonnosti rozhodnutí, pouze proti nečinnosti prezidenta, a obsah Zemanova rozhodnutí tak soud vůbec nemohl zkoumat.

 

Prezident předem avizoval, že se dnešního soudního jednání nezúčastní. Minulý týden uvedl, že na podání žaloby má Ošťádal plné právo jako každý občan ČR. Zeman ovšem trvá na tom, že fyzik byl podle dochované evidence "nikoliv agentem, ale rezidentem Státní bezpečnosti, což je víc než agent". Dále zmínil, že závazek spolupráce podepsala i Ošťádalova manželka.
 

vbo, Hanuš Hanslík tn.cz / ČTK