Správkyně města

Hongkong ustupuje demonstrantům, stahuje sporný zákon! Lidé ale nevěří

Jan Pánik
Jan Pánik, Petra Matýsková
Aktualizováno 4.9. 2019 20:48
Téma:

Správkyně čínského autonomního regionu Hongkongu Carrie Lamová se rozhodla oficiálně stáhnout návrh kontroverzního zákona o vydávání obyvatel podezřelých z trestného činu do Číny. Ten vyvolal několikaměsíční masivní demonstrace, kterých se pravidelně účastní statisíce obyvatel. Podle protestujících však rozhodnutí Lamové přichází pozdě.

Stažení sporného zákona je přitom jedním z pěti požadavků, kterým organizátoři protestů podmiňují ukončení demonstrací. Ty přítom začaly už v červnu a ulice Hongkongu stále připomínají bitevní pole. Například tento víkend byly před budovou hongkongské legislativní rady tisíce lidí, kteří se dostali do potyček s tamní policií. V noci na středu pak policisté použili proti demonstantům popřový sprej. Několik lidí tak skončilo v nemocnici.

 

"Je jen jediná osoba, která tyto násilnosti může zastavit. A to Carrie Lamová. Musí nám dát ta nejzákladnější lidská práva, vrátit ty nejzákladnější demokratické principy a reagovat na našich pět požadavků," tvrdí jeden z organizátorů demonstrací.

 

Výzvy rozlícených demonstrantů teď Carrie Lamová po třech měsících alespoň částečně vyslyšela. S konečnou platností se rozhodla shodit ze stolu návrh zákona o vydávání obyvatel Hongkongu podezřelých z trestného činu do pevninské Číny.

 

 

"Vláda formálně stáhne návrh zákona, aby zmírnila obavy veřejnosti. Po více než dvou měsících nepokojů je ovšem zřejmé, že nespokojenost společnosti nesouvisí pouze s tímto zákonem, ale také s politickými, hospodářskými a sociálními otázkami," prohlásila správkyně Hongkongu Lamová.

 

Jeden ze známých aktivistů Joshua Wong na svém twitteru správkyni Hongkongu vzkázal, že její krok přichází příliš pozdě. "Reakce přichází až poté, co bylo zabito 7 lidí a více než 1200 demonstrantů bylo zatčeno," napsal. "Stupňující se policejní brutalita v uplynulých týdnech zanechala na celé hongkongské společnosti nesmazatelné stopy. Carrie Lamová sice oznámila stažení návrhu zákona, ale lidé nevěří, že to myslí upřímně," doplnil na sociální síti.

 

 

Jestli tak ústupek rozvášněné davy uspokojí, zatím není jasné. Demonstranti totiž mají na seznamu další čtyři požadavky. Jde o rezignaci Lamové, větší demokratické svobody, vyšetření policejní brutality, a také propuštění zadržených demonstrantů. Do rozsáhlých protestů, které v srpnu vygradovaly obsazením hongkongského letiště, se zapojily statisíce lidí z různých sociálních kruhů, včetně studentů nebo právníků.

 

Připomeňte si situaci v Hongkongu v reportáži Televizních novin:

TN.cz