Napřímo

Mám obavu, že Vánoce ideální nebudou, řekl Prymula v Napřímo

Bára Divišová
Bára Divišová, Tatiana Skoumalová
Aktualizováno 20:19
18.11. 2020 11:16
Téma:

Rozvolňování opatření se podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly uspěchalo. Nejen o tom v pořadu Napřímo mluvili s moderátorkou Bárou Divišovou. Exministr odpovídal i na vaše otázky!

Prymula se obává, že Česko rozvolňuje protiepidemická opatření příliš rychle. "V Rakousku postupují podobně jako Česká republika. Ale tam řekli, že ta opatření ty tři týdny vydrží a pak budou mít Vánoce. Když to nevydržíme, tak mám obavu, že Vánoce úplně ideální nebudou," řekl exministr.

 

Vláda představila v minulém týdnu tabulku PES, která shrnuje rozvolňování vládních opatření. "Tabulka by neměla být vázaná na nouzový stav," myslí si Prymula. "Pokud nevydržíme držet ta opatření alespoň 14 dnů a měníme to už po týdnu, tak je problém," řekl. 

 

 

Na to, že se dnes děti z prvních a druhých tříd vrátily do tříd reagoval, že v tu chvíli mělo být přijato jiné opatření, které by snížilo kontakt lidí. "Děti bych do školy vrátil o týden později," dodal exministr.

 

Podle Prymuly by lidé měli na Vánoce spíše nakupovat přes internet. "Předvánoční nákupy by se konat mohly, ale trochu jinou formou než jsme zvyklí," řekl Prymula. Podle něj by mělo stačit jít na nákup dvakrát týdně. "Čím dříve se zbavíme tohoto rizika, tím dříve se ten život zase otevře," dodal.

 

 

Na rozvolňování je podle Romana Prymuly v Česku brzy. Odpovědnost za něj převzít nechce, a proto prý také v tuto chvíli není ve hře jeho angažmá pro stát. "Protože ta opatření mají dojezd jeden týden, tak bychom je měli dodržovat minimálně do 8. prosince. To, že se nám podařilo epidemii zastavit, ještě neznamená, že jsme zvítězili," uvedl bývalý ministr.

 

Roman Prymula mluvil také o okolnostech, kvůli kterým přišel o svůj ministerský post. Přečtěte si o tom zde. "Těch situací, kdy politici pochybili byla celá řada. Překvapilo mě, jak principiálně řešili můj případ, a ne ty ostatní," sdělil exministr zdravotnictví. "Nikdy se to neřešilo téměř celonárodní katastrofou," dodal.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz