akce v praze

Squatteři po šesti dnech slezli ze střechy domu! Policie je zadržela

Téma:

Poslední ze squatterů, kteří v pátek obsadili usedlost Šatovka v Praze 6, ve středu opustili střechu budovy. Původně na ni vylezli proto, že chtěli upozornit na chátrání budovy a vytvořit prostor pro setkávání lidí. Policisté zadrželi šest lidí, těm za neoprávněný pobyt v prostorách Šatovky může hrozit až dvouletý trest.

Usedlost v Šáreckém údolí v pátek večer obsadila skupina asi třiceti squatterů. Uvnitř budovy ještě ten den odstartovalo vyjednávání se zástupci Prahy 6, které objekt patří (psali jsme ZDE).

 

Squatteři tvrdili, že chtěli v budově vytvořit jakési komunitní centrum, kde by lidé mohli tvořit a vzdělávat se. Jenže budova má závažné statické nedostatky, proto ji Praha 6 zatím nevyužívá.

 

"Není možné ho připojit na žádné sítě, protože i ty rozvody, které v něm jsou, jsou úplně plesnivé, a teď čekáme na změnu územního plánu, abychom mohli pokračovat v těch plánech, které radnice má, přetvořit to na opravdové komunitní centrum a hlavně bydlení a aktivizační centrum pro seniory," vysvětlil starosta Ondřej Kolář.

 

GALERIE: Squatteři obsadili usedlost Šatovka v Praze

1
/
8
Zdroj: TN.cz
Squatteři zůstali bivakovat na střeše i po mnohahodinovém vyjednávání

 

Skupina dvaceti squatterů po vyjednávání budovu opustila ještě v pátek. Zbytek se ale odmítl vzdát, vylezl na střechu a přístupové cesty zabarikádoval skříněmi a lednicí. Tam zůstali všichni až do pondělka, v první pracovní den tři z nich nakonec slezli dolů. Skončili v rukou policie.

 

 

Šestici squatterů, která zůstala, policisté neustále vyzývali, aby budovu opustila. Odhodlala se k tomu ale až ve středu. Všechny účastníky si policisté naložili do dodávky a odvezli je na místní oddělení policie. Squatteři jsou podezřelí z trestného činu neoprávněného zásahu do práv domu, bytu nebo nebytových prostor, a za to hrozí až dvouletý pobyt za mřížemi.

Veronika Polášková / lud TN.cz