spory na balkáně

Srbská armáda přešla do bojové pohotovosti po provokaci Kosova

Prezident Srbska Aleksandar Vučič navštívil Kosovo
Zdroj: Profimedia
Prezident Srbska Aleksandar Vučič
Téma:

Prezident Srbska Aleksandar Vučič nařídil armádě a policejním složkám, aby přešly do stavu bojové pohotovosti. Opatření je reakcí na výskyt zvláštních sil Kosova na severní hranici. Prezident je zároveň vrchním velitelem armády. K národu má promluvit dnes večer po 21. hodině, uvedla státní televize RTS.

Armáda Srbska jedná na příkaz nejvyššího velitele, potvrdil informaci ministr obrany Aleksandar Vulin. Také minstr vnitra Nebojsa Stefanovič nařídil policejnímu řediteli, aby všechny speciální a zvláštní jednotky policie zařadil do stavu nejvyšší připravenosti, uvedl mluvčí ministerstva.

 

Srbská televize RTS uvedla, že několik desítek členů kosovských speciálních jednotek ROSU se objevilo u jezera v obci Zubin Potok a strávili tam několik hodin. Zajišťovali zde návštěvu kosovského prezidenta Hashima Thaciho.

 

Ten tvrdí, že nechce nikoho provokovat, že pouze přijel obdivovat krásy severní části Kosova. Srbský starosta obce Stefan Vulovič ho ovšem označil za válečného štváče a provokatéra.

 

 

Srbská vláda zakazuje, aby Kosovo nepoužívalo speciální policejní síly ROSU. Výskyt této ozbrojené policejní jednotky bude vyšetřovat i KFOR uvedl jeho mluvčí Vincenzo Grasso.

 

Kosovo bylo po rozpadu Jugoslávie zmítáno několika válečnými konflikty. Od roku 2000 do roku 2008 bylo pod správou OSN a NATO. V roce 2008 vyhlásilo samostatnost Kosovské republiky, kterou uznalo 111 členských států OSN, včetně České republiky. Srbsko považuje Kosovo za nedílnou součást svého území a uznává pouze jeho částečnou autonomii.

Související témata:
tbc TN.cz