velká neznámá

Lidé si pletou selhání srdce a infarkt! Tento omyl zabíjí tisíce lidí

Hospitalizace v nemocnici
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto
Téma:

Umírá na něj více lidí než na rakovinu, většina Čechů ho ale nezná. Srdeční selhání je v ČR každoročně diagnostikováno u 40 tisíc lidí. Polovina z nich do pěti let zemře. Přitom stačí nemoc včas rozpoznat a dlouhodobě ji kontrolovat. Lidé ale netuší, na jaké příznaky si dát pozor.

Mnoho lidí si spojuje srdeční selhání s bolestí na prsou a u srdce, to jsou ale příznaky spíše typické pro infarkt, který si se srdečním selháním podle průzkumu společnosti STEM/MARK plete téměř polovina lidí, upozorňuje tisková zpráva společnosti Havas.

 

Většinu projevů oslabeného srdce lidé navíc přisuzují stárnutí a se selháním si je vůbec nespojují. Pouze 4 % populace tvrdí, že umí infarkt a srdeční selhání rozeznat, rozdíl ale popsat nedovedou.

 

"Kvůli nízkému povědomí o projevech srdečního selhání není toto onemocnění u velkého procenta pacientů včas rozpoznáno. I když dlouhodobě zažívají různé obtíže, k lékaři nejdou. Často se na něj přijde až při prudkém zhoršení stavu a první hospitalizaci. Při včasné diagnóze přitom umíme nemoc zvládat a pacienti mohou žít kvalitní život,“ říká doc. MUDr. Jan Bělohlávek, Ph.D., z II. interní kliniky kardiologie a angiologie 1. LF UK a VFN v Praze.

 

 

Rozpoznat příznaky srdečního selhání není až tak obtížné. Těmi nejčastějšími jsou narůstající únava, dušnost, která se může zhoršovat vleže a v noci. Dále jsou to otoky kolem kotníků, nohou a břicha, někdy nadměrné bušení srdce, náhlý nárůst váhy kvůli zadržování tekutin v těle, nechuť k jídlu a častější frekvence močení.

 

Některé příznaky si se srdečním selháním nespojujeme vůbec. Jen méně než 3 % lidí by v nechuti k jídlu nebo častější frekvenci močení hledalo onemocnění srdce. I toto ale mohou být varovné signály.

 

"Lidé by neměli podceňovat ani zdánlivě nedůležité problémy, i ty mohou značit srdeční selhání. Základem je mluvit se svým lékařem,“ dodává doc. MUDr. Jan Bělohlávek, Ph.D.

 

 

O srdečním selhání se někdy mluví jako o epidemii třetího tisíciletí, jen u nás jím trpí více než 200 tisíc lidí. Jde o stále častější onemocnění srdce, které je velmi vážné a jeho včasné rozpoznání může mít klíčový dopad na život, uvádí tisková zpráva společnosti Havas.
 

klma TN.cz