Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

teroristický útok

Srí Lanka zavádí výjimečný stav. Objevují nové a nové výbušniny

Na Srí Lance začne o půlnoci platit výjimečný stav, který po nedělních atentátech rozšíří pravomoci policie a armády. Útoky si vyžádaly zhruba 290 mrtvých a kolem 500 zraněných. Policie zatkla 24 lidí, nachází ale nové výbušniny.

Podle vyšetřovatelů útoky spáchalo sedm sebevražedných atentátníků a úřady z masakru obvinily místní islamistickou skupinu. Prověřují její možné napojení na spojence v zahraničí. Srílanská vláda uvedla, že mezi oběťmi je i 39 cizinců, podle dosavadních informací mezi nimi není žádný Čech, uvedlo české ministerstvo zahraničí.

 

Policie a armáda budou moci díky výjimečnému stavu zatýkat a vyslýchat podezřelé a nečekat na soudní povolení.

 

V hlavním městě Kolombu, kde se odehrálo v neděli šest útoků, panovalo dnes napětí. Policisté našli na autobusové stanici 87 rozbušek a u kostela svatého Antonína, který byl v neděli jedním ze zasažených míst, bylo zaparkované auto s dalšími výbušninami. Při snaze je zneškodnit explodovaly, což vyvolalo další paniku. Exploze ale nikoho nezabila. U mezinárodního letiště policisté v noci zneškodnili podomácku vyrobenou výbušninu. Od 20:00 do 04:00 místního času (16:30 až 00:30 SELČ) má v Kolombu platit zákaz vycházení.

 

 

K atentátům, označovaným za nejhorší teroristický útok v dějinách Srí Lanky, se zatím nikdo nepřihlásil. Úřady ale obviňují místní islamistickou skupinu identifikovanou jako národní Tauhíd džamáate, označovanou zkratkou NTJ. Tato skupina podle agentur zatím nemá na kontě žádný velký teroristický útok. Jak uvádí server BBC, na ostrově působí skupina podobného jména, která má před svým názvem přídomek nikoliv národní, ale srílanská. Není jasné, zda jde o jednu a tutéž organizaci. Právě této srílanské skupině se přisuzují loňské útoky, při nichž byly poškozeny buddhistické sochy.

 

Vládní mluvčí řekl, že bezpečnostní složky o hrozbě útoků věděly s předstihem, ale nezabránily jim. Premiér Ranil Vikremasinghe prý o hrozbě nebyl informován. Bezpečnostní záležitosti spadají do agendy prezidenta Maithripaly Siriseny. Personální šéf jeho úřadu řekl, že začátkem dubna se sice objevilo varování, ale pouze o jednom či dvou útocích. Nikdo prý nepředpokládal útok takových rozměrů.


Dalí exploze otřásla Srí Lankou v pondělí:

 

Vládní mluvčí řekl, že všichni sebevražední atentátníci byli občané Srí Lanky. Agentura Reuters informovala, že také 24 zatčených jsou místní lidé. Reuters citoval odborníky na mezinárodní terorismus, podle nichž je s ohledem na rozsah a přípravu útoků pravděpodobné, že se na nich podílely teroristické skupiny typu Al-Káida nebo Islámský stát (IS).

 

Nedělní útoky na Srí Lance dnes znovu odsoudil papež František. Označil je za teroristický a nelidský čin, který nelze ospravedlnit.

 

 

Spojené státy a Británie aktualizovaly doporučení pro cesty svých občanů na Srí Lanku. Podle amerického ministerstva zahraničí je pravděpodobné, že teroristické skupiny plánují další útoky. "Mohou zaútočit bez varování," uvádí americké ministerstvo zahraničí. Podle něj jsou v ohrožení turistické lokality, dopravní uzly, nákupní střediska, hotely, modlitebny, letiště a další veřejné prostory.

ČTK